View Single Post
Old 25 Aug 2015, 09:27   #33
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 543
Ca sa termin cu serialele, amintesc, pentru ca trebuie vazut si pentru ca stiu ca sunt aici iubitori de seriale englezesti de comedie, de un film pe care l-am urmarit cu mare placere cu ceva vreme in urma si care, in mod surprinzator, a fost omis de noi toti.
Goodness Gracious Me(Dumnezeule) ! Cam asa spui urmarind acest serial.
Dupa mine e unul din cele mai bune seriale de comedie facute la BBC. Comparatiile cu Monty Python nu sunt gratuite, acesti noi comici au glume foarte inteligente. Stiu ca aici va fi apreciat ca atare de multi utilizatori cititi de pe acest forum, pe care-i stimez.
Sa zic ceva si in bascalie. Stau cateodata si ma gandesc cata lume sufera pentru ca nu stiu engleza. Daca stiam, traduceam serialul asta, insa asa, multa lume sufera ca nu stiu eu engleza!
Asadar, daca va plictisiti si vreti un serial de belea, asta e!
O familie indiana stabilita in Anglia ne demonstreaza cat de perfect s-a adaptat la cultura occidentala. Aflata la confluienta celor 2 culturi, deci se pot spune multe, e o parodie excelenta, e cu mult umor, are si ironie, e un spectacol, o experienta foarte placuta.
Este original, propune parodii nu in forma clasica, a indianului neadaptat, ci moderna, cu indieni adaptati la viata occidentala.
Cert e ca atat superficialitatea englezilor cat si a indienilor e luata la bani marunti intr-un mod spumos (dar sunt si alte delicatese).
Am vazut primele doua serii, prima inedita, dar si a doua, chiar daca isi plateste tributul de serial, repetand, cateodata, unele poante cu priza la public, este de o valoare foarte mare, data de multe poante excelente.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif