View Single Post
Old 06 Aug 2015, 20:46   #28
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Monsieur Leguignon lampiste (1952)
In selectia mea de filme propuse, daca tot am vorbit de filme franceze, si acesta e unul demn de mentionat si de stiut, probabil un unicat.
Este o comedie rarisima, rupta din viata, foarte reusita, Leguignon (ghinion), personajul principal, fiind demn de orice antologie, un personaj comic excelent realizat de Yves Deniaud, care, alaturi de mai cunoscutii, astazi, Louis de Funes si Jean Carmet, ne pun la dispozitie un film desavarsit. Doar la un film rusesc am mai vazut o performanta asemanatoare, din cate imi mai amintesc pe moment.
Mai larg, despre comediile clasice franceze, in cateva cuvinte trebuie mentionate si urmatoarele:
Marius (1931) - nu puteam sa nu amintesc de Raimu, unul din colosii actorilor, macar cu un film.
Occupe toi d'Amelie si Hotel Paradiso, doua filme tip vodevil, spectaculoase si azi, dupa un dramaturg francez foarte renumit.
Sa-i trecem aici si pe Pierre Richard, Louis de Funes, Bourvil, Fernandel si J. Vileret, cu zecile lor de filme bune lasate mostenire.
Louis de Funes, de exemplu, nu inseamna numai "Jandarmii", care, pe de alta parte, au multe glume de spirit, mai fine de felul lor, probabil neintelese de o parte a publicului, care batjocoreste aceste filme intr-un mod lamentabil, ci si filme ca: Ni vu, ni connu, Le tatue, foarte respectabile si pline de haz.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif