Thread: Troy
View Single Post
Old 24 Aug 2004, 09:25   #109
georgerc
Novice
 
georgerc
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 17
Re: Hellen of Troy

[quote="ricutza"]
Originally Posted by georgerc:
de ce-ti zic toate astea? sunt convinsa ca filmul pe care l-ai vaazut a respectat mult mai mult Legendele Olimpului si ca astfel te-a impresionat mult mai mult...am vazut si eu Odiseea realizata de Hallmark si presupun ca sunt cam in acelasi gen...numai ca Troia avea nevoie de o realizare grandioasa cam in genul celei de la Troy...pentru ca a fost un razboi grandios...si8 s-a investit mult si s-au pierdut multe vieti....si filmul trebuie sa surprinda asta...trebuie sa vezi grandoarea trupelor, inclestarea fortelor, sa auzi sabiile vajaind si lovindu-se...imi pare rau ca scenariul a modificat unele lucruri din carte, pentru ca altfel filmul a fost superb...

Well, a respectat Legedele .... mai mult decat Troia, insa nu in totalitate. Apar si aici discrepante, insa sunt mai la subiect. Actiunea incepe dupa cum am spus cand se naste Paris, arata cum a ales cea mai frumoasa zeita, arata destul de mult despre vita Elenei inainte de a fi furata (inclusiv juramantul facut de pretendentii la mana ei ca sa se ajute in caz ca unul din ei va avea probleme), arata cum Agamemnon si-a sacrificat fetita pentru ca zeii sa lase vantul sa sufle in favoarea lor (aici e ucisa si nu salvata de Artemis), Ulise este intr-adevar siret si un abil diplomat, razboiul dureaza 10 ani, Elena pleaca cu Menelau. Nu respecta legendele in ceea ce priveste rolul lui Ahile (hehe Brad Pit ar fi avut un rol mic aici), lupta dintre Ahile si Hector (nu e ca sa-l razbune pe Patrocle ci pentru glorie), deznodamantul razboiului (Agamemdon e ucis de Clytemnestra la sfarsitul razboilui pentru ca si-a ucis fetita).
georgerc is offline   Reply With Quote sendpm.gif