Thread: 365 în 2014
View Single Post
Old 28 Apr 2014, 17:41   #70
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by faraimaginatie:
varu, daca il vezi sa stii ca nu-l mai vorbesti de rau veci pe Jodorowski. Si-o sa-l renegi pe varu care-a facut-o candva.

Asta clar!, cum spuneam, deja mi-am pus cenusa in cap fata de omul asta dupa ce am vazut La danza de la realidad. Este deocamdata cel mai bun film pe care l-am vazut anul asta dintre cele noi. Adica number one-ul de la sfarsit de an. Si eu n-am nicio treaba cu El topo sau Holy mountain. De fapt cei carora le plac filmele alea poate ca o sa-l gaseasca pe asta cam peltea, usurel prin comparatie.
Dar filmul asta m-a impresionat. Este Amarcord-ul anilor 2000. Jodorowsky style ofc. Si nu ma intereseaza ce zic criticii despre el, daca are hibe sau nu, pentru mine e deasupra discutiilor de tipul asta. Merg cu sufletul pana in panzele albe alaturi de el.
El mai vrea sa faca in continuare filme, are cel putin 3 in cap, problema e sa gaseasca finantare pentru ele. A zis-o: "Daca asta va fi ultimul meu film, functioneaza foarte bine ca testament. Daca o sa mai fac si altele, o sa fie considerat comeback-ul meu." Avem cazul minunatei scriitoare Nina Berberova care a debutat dupa 80 de ani, asta poate sa fie film de re-debut. Am mai aflat atunci ca astia, The Jodorowsky-s , traiesc foarte mult, a avut bunic sau strabunic de peste 90-100 de ani. As paria ca prinde si el suta.

Last edited by varu : 28 Apr 2014 at 17:44.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif