View Single Post
Old 25 Oct 2006, 01:08   #179
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Volver
Almodovar

are omu' asta un stil...
e o incilceala in filmul asta...

in prima jumatate am vazut pupaciune cit n-am gasit in toate filmele vazute pin-acum! (asta pentru relaxarea mea am spus-o)

ma intreb citi oameni care nu-l cunosc pe spaniol si nu rabda telenovelele au rezistat la film primele trei sferturi. ca aci are darul de a amesteca naratiunile astea de consum si drama naiva si policier-ul... ca apoi filmul explica tot, descilcie ghemul!
singurul lucru care chair mi-a placut o fost aparitia Augustinei la tv la un fel de iarta-ma/cauta-ma/suprize surprize/doftoru-X-va-vindeca-de-argint-viu-pe-contract dela ei!!
a, si Penelope... o defineste Almodovar fara incetare!

mie scenariul, fie el cit o fi fost premiat la Cannes, mi s-o parut tare naiv in unele sustineri (toata insiruirea de fapte legate de plecarea lui Paco, de ex.).. a, ca la final asa fain se leaga fiecare aspect de fiecare aspect, gestul Raimundei de a lua asupra sa plecare lui Paco (vezi istori aei cu taica-su!)... de ce la marginea riului... de ce realtia cu mama a fost aceea...

Volver nu e un film slab, e un film chiar bun, insa in genul lui Almodovar, un gen pe care eu (in afara lui Hable con Ella) nu prea il gust. mi-l pot face placut, pot duce in el tot felul de sensuri, insa, avind in vedre fortarile si limitele pe care le tot cauta regizorul, adica avind in vedere cit de mult ma oboseste cinematografia lui, nu prea am sa o fac chiar acum

gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif