Thread: Mel Brooks
View Single Post
Old 12 Jun 2005, 18:16   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Re: Mel Brooks

Originally Posted by Pitbull:
Deci, paté-ul vegetal e MinRepostul deschizätor de topic.
I believe I mentioned "History of the world"...


Originally Posted by Pitbull:
3. "Silent Movie"
Cred - poate gresesc, dar, mä rog... - cä aici principala hibä e o fatalitate: fiind o parodie a genului comic, ajunge la un soi de redundantä (unt pe unt), sau auto-anulare (umor versus umor). Desigur, asta nu distruge filmul, dar... pentru mine, mäcar, i-a mai tocit incisivitatea, în ansamblu.
Inteleg ce vrei sa spui si partial iti dau dreptate. Insa "Silent Movie" mi se pare cea mai solicitanta realizare a lui Brooks (nu e usor sa faci un film mut la 40 de ani dupa moartea epocii) si - fata de majoritatea filmelor sale - nu este o parodie, ci o satira. O satira la adresa Hollywood-ului, cel care a fost (privit cu nostalgie), si a celui care - ma scuzati - este (sau era), privit cu un ochi foarte critic (Engulf & Devour) si o satira la adresa star-urilor, cu calitatile, defectele, slabiciunile si pasiunile lor (ma indoiesc ca Altman nu a folosit "Silent Movie" ca sursa de inspiratie pentru "The Player").




P.S.: Mel Brooks mi se pare foarte tare, frate pentru ca loveste in punctele forte ale cinematografului american: epoca muta, filmele de groaza, SF-uri, western-uri, maestrul Hitch, toate acestea reprezenand etape sau genuri care au atins o amploare atat de mare, incat sunt luate prea in serios de unii. Brooks, pe de alta parte, tocmai ca ii stimeaza pe cei pe care ii parodiaza (Hitch, Chaplin bla-bla-bla), isi permite sa le ia filmele la misto, sa rada de importanta lor, gasind chichite comic exploatabile in filmele cele mai serios comentate de altii (v. faza cu pasarile).
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif