Thread: Mel Brooks
View Single Post
Old 12 Jun 2005, 15:39   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Mel Brooks

Originally Posted by MinRep:
...in ochii unora realizatorul celor mai mari parodii si a unora dintre cele mai bune comedii, ...
Printre "unora" încadrându-se eu, tu si-o umbrelä (umbrela = Nae Caranfil)
Originally Posted by MinRep:
in ochii altora, un farseur, profitor de pe urma dorintei de entertainment a publicului ...
Trist, dar adevärat, în ultimele douä decenii (cam dupä "History of the World Part One" încoace.
Originally Posted by MinRep:
...sau - pentru o categorie insemnata - un regizor pur si simplu prost.
Ba p-a mä-tii! (A mä-sii lor, nu a ta, evident.) Prosti sunt ei. Omul STIE MESERIE, ce mai! Meserie LA PATRAT, cum o dovedeste însäsi formula folositä pentru parodii.

Deci, din nou, topul meu:

1. "Young Frankenstein"
2. "High Anxiety"
In ansamblu, e mai inteligent, mai profund, mai analitic si cu un nivel de generalizare mai mare decât "Young Frankenstein". Dar, pentru mine cel putin, densitatea de umor suprem pe metru de peliculä din "Young..." e neegalatä.
3. "Silent Movie"
Cred - poate gresesc, dar, mä rog... - cä aici principala hibä e o fatalitate: fiind o parodie a genului comic, ajunge la un soi de redundantä (unt pe unt), sau auto-anulare (umor versus umor). Desigur, asta nu distruge filmul, dar... pentru mine, mäcar, i-a mai tocit incisivitatea, în ansamblu.

... (distantä valoricä)

4. "Spaceballs"
5. "History of the World: Part I"
"History..." are unele poante de un umor mult mai inteligent, inspirat si savuros - my favorite: "Last Supper" - dar, în ansamblu, e mult mai dezlânat decât "Spaceballs", mai inegal, plin de burti si lungimi - si, dä-o-n mä-sa, PREA MULTE pishäri, bäsini si labe!

...(idem deasupra)

6. "Robin Hood - Men In Tights"

Originally Posted by MinRep:
Later edit: trebuie sa o amintim aici si pe sotia lui Brooks, Anne Bancroft, care tocmai a trecut in nefiinta (). Ah, the things they used to do!
In ETERNITATE, nu în "nefiintä". R.I.P. She was one hell of a LADY!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif