View Single Post
Old 20 Jul 2018, 11:31   #215
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Ai o feblețe pentru Brahms ?

Muzica lui Brahms ce vrajeste…

La ora de muzica, in clasa, se instalase o liniste deplina. Ganduri razlete imi zburau prin minte precum fluturii albi intr-o livada de visini...Voiam sa aud muzica pe care, se pare, ii simt vibratiile sunetelor pe banca, in caiet, pe parchet, peste tot, parca si-n aer!
O priveam si pe doamna profesoara, stand in fata intregii clase, zambind usor trista, usor enigmatica. Parca o admiram pentru curajul de a-si inveseli viata cu ajutorul nostru, al elevilor, al profesiei pe care si-a ales-o din pasiune si vocatie, simtind poate nevoia de a ne impartasi cunostintele si a ne forma gustul pentru adevarata muzica...
La fiecare ora de muzica, la fiecare auditie, simt desfasurarea armonioasa a sunetelor melodiei respective,care curge mirific odata cu fuga secundelor pe care o arata secundarul, miscandu-se blazat in cerc, doar neametind.
Timpul se grabeste sa treaca, sa treaca... fara sa-l mai simtim, fuge mai repede decat gandul, scapandu-ne din maini. Totusi, parca, auzim ca si ceasul face un usor zgomot, abia perceptibil, iar de acolo,de pe perete, privea cu oarecare superioritate fiindca el numara secundele, minutele, orele...
Dar astazi, la ora de muzica,Timpul aproape s-a oprit, abia mai paseste pentru a nu deranja linistea asternuta in clasa, pentru a nu perturba nemiscarea colegilor mei, care ascultau fascinati muzica lui Brahms...
Astazi, la ora de muzica, Timpul are aripi de fluture alb ivit din livada de visini...
Brahms a tesut in clasa o panza de paianjen inmuiata in pulbere de aur, in care a prins toate sufletele vrajite, inaltandu-le in puritatea diminetilor de mai... Brahms a facut tacerea sa cante...a transformat o lacrima intr-un margaritar...a invatat fluturii ca sunt liberi sa zboare...Muzica lui Brahms se poate asculta si cu sufletul,nu numai cu urechile...muzica lui Brahms vrajeste si cand n-o poti auzi...muzica lui Brahms vine de dincolo de ea si trece dincolo de noi...

2004

Hungarian Dances
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif