View Single Post
Old 27 Mar 2012, 10:31   #3
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu am citit cartea/cărțile.. de fapt nici nu știam de cărți înainte să aud de film. Cert e că am văzut filmul aseară.

În primul rând, mi-a plăcut mult actrița din rolul principal, Jennifer Lawrence. De fapt aș spune că mi-a plăcut mai mult cum a jucat ea decât filmul în sine.

În al doilea rând, pot zice că m-a obosit modul de filmare foarte mișcat probabil ca să pară mai veridic (nu știu dacă are un nume sau nu). Unele întâmplări mi s-au părut prea gândite sau liniare.
Iar povestea care a dus la acest Joc al Foamei, un joc îngrozitor, nu a convins. Adică ne-a fost forțată pe gât... simțeam nevoia de niște lămuriri. De exemplu, de ce se aleg doar tineri între vârstele respective? Nu mi-a plăcut deloc cum a fost introdusă în film, printr-un alt filmuleț.

De asemenea, nu am înțeles de ce a fost trecut ca interzis minorilor sub 15 ani (la noi, în România), mă așteptam să fie mult mai violent sau sângeros.

Ceea ce sper eu este că s-au lăsat dinadins multe întrebări nerezolvate tocmai pentru a face loc unei continuări. Nu de alta, dar chiar se simte nevoia. De exemplu faptul că s-a putut trece atât de ușor peste o regulă importantă a jocului... și asta doar din cauza unor mici tulburări.

Cum spuneam, nu am citit cărțile de asta nu știu dacă filmul ăsta este o ecranizare a unei singure cărți sau a întregii trilogii. Dar cu siguranță mi-a trezit curiozitatea să citesc trilogia.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif