Thread: Batman Begins
View Single Post
Old 16 Jul 2005, 22:15   #31
wellington
Senior
 
wellington
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 83
psihoza

cred in schizoidia eroului de banda desenata. pana acum, toti eroii de comics din filme mi-au parut mult prea schematici si mult prea sanatosi la cap. îmi ziceam dÃ*nd din umeri: asta-i genul!
in sfarsit, nolan aduce psihoza shi dementa in batman, aduce justificarea realista a tuturor lucrurilor pe care le face si a "uneltelor" batmanice. daca mi-a placut dementa din "memento" shi din "insomnia" (mai ales), acum il pot declara pe nolan salvatorul lui batman. dupa ce l-am vazut scufundandu-se alaturi de robin in kistch jalnic si incoerent in mâna lui joel schumacher, eroul revine, shi inca chiar de inceputul povestii. (o fi o moda lansata de lucas?).
christian bale, cu fata lui de anti-star, e la el acasa in film, are farmec shi innebuneste frumos. katie holmes imi pare stearsa si fara personalitate. (si chiar toate femeile lui cruise trebuie sa fie si iubitele lui batman?). gary oldman m-a surprins (din nou) placut, nu si morgan freeman care conduce vesnic aceeasi miss dasy, fiind cuminte si de nadejde alaturi de eroul principal. michael caine stie sa faca o bijuterie dintr-un rol mic: batrinul cu privire de filosof, cu umor special si care e si el destul de dement incat sa intre in viata dubla a mostenitorului. liam neeson însa pare un jedi ce aluneca de partea raului. (iar lucas!)

si ma mai bucur ca acum in sfarsit stiu unde a invatat milionarul sa se catere pe pereti si sa se bata. pana acum, se parea ca moartea parintilor il invatase tot, asa, ca prin minune.

astept cu nerabdare viitorul film al lui nolan, "the exec", care e un proiect de familie (scenariul e scris de un var, cel ce a nascocit "memento", si se pare ca joaca unchiul).
__________________
http://tinypic.com/8xiwet.gif
wellington is offline   Reply With Quote sendpm.gif