Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 14 Jan 2012, 03:26   #1013
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by klaudya_e:
e crema de branza si pasta de masline negre+verzi. mie combinatia asta mi-a placut cel mai mult, desi e cam sarata pentru gustul meu
vad ca eu ma potrivesc cu ana la gusturi ca si eu sunt innebunita dupa verdeturi. rvn sunt incepatoare in ale bucatariei, ca m-a rasfatat mama si nu ma punea sa gatesc. cand eram mica incercam o multime de retete de prajituri de prin reviste, dar la mancaruri nu ma bagam, mai ales supele, ciorbele mi se pareau dificil de facut. si acum o mai sun pe mama cand vreau sa fac sa-mi mai spuna inca o data ce tre sa mai pun

klaudya, secretul meu la ciorbe, nici eu n-am facut pina anul asta, calesc zarzavaturile, date pe razatoare, cu tot felul de spice-uri, apoi pun apa sa fiarba nu foarte mult, dupa care scot cea mai mare parte din zarzavat si adaug ingredientul care le deosebeste, gen dovlecei, fasole verde. Mie imi plac ciorbele cu multa zeama, nu sa maninc legume, daca vreau legume imi fac ratatouille. La sfirsit bat un ou, mi se par mult mai bune asa si pun boia de ardei si niste ierburi la care nu stiu toate numele in romaneste: parsley, sage, rosemary and thyme (ca-n cintec ).
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif