View Single Post
Old 04 Nov 2012, 23:21   #90
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Mercutio:
Scenariul alternativ pe care il propui tu seamana mai mult cu Moarte Domnului Lazarescu.

La filmul acesta mă gândeam și eu - dar nu seamănă, pentru că ideea era de film care să critice apelul la "metode medievale/tradiționale" în dauna "apelului la specialiști" ( asta fiind și acuza și esența campaniei mediatice din cazul Tanacu - exceptând aberațiile de ambele părți ).
Pe undeva "Moartea domnului Lăzărescu" oferă explicația dar, oarecum ciudat, legătura dintre cele două nu se face decât rar din câte am observat.

Quote:
Eu cred ca in definitiv un cineast are dreptul sa-si aleaga ce subiecte vrea el.

Absolut - dar se pot face observații așa ... de pe margine despre onestitatea sa.

Quote:
Domeniul lui este arta si nu trebuie sa-l confundam cu un reporter.

Pe undeva problema ar fi că dacă vorbim de artă "După dealuri" mi se pare tocmai prea ... rece și oarecum impersonal. Dar de acord că poate fi o părere/precepție personală.

Quote:
Moarte Domnului Lazarescu are sigur o latura moralizatoare la adresa mentalitatilor si sistemului.

Sau așa l-am perceput noi românii ... pentru că pe undeva filmul acela are problema că prezintă sistemul medical românesc ... chiar mai bine decât e în realitate.

Quote:

Subiectul din Dupa dealuri nu se preteaza, cred, si din cate am citit autorul a stiut sa-l trateze cu grija pentru a nu starni reactii negative.

Poate-s un pic rău - dar cred că mai degrabă scenariul/povestirea de bază a fost bine echilibrat(ă).

Quote:
Reactii negative vor fi oricum, dar nu in general, cred.

Strict ca film mie unul mi se pare mediocru, cu multe din păcatele filmului românesc post-revoluționar adică - după cum bine zici mai jos - nițeluș ... plictisitor spre "moartea pasiunii".

Quote:
Cat despre premiu la Cannes: filmul a fost gandit pentru Cannes. La fel ca si alte filme participante. Exista un academism specific festivalului, iar unii autori au prins spiritul, au dibuit cerintele, au reusit sa deduca o reteta. Cum spunea in Cahiers unul dintre redactori: Dupa dealuri de Mungiu si Dans la brume de Loznitsa sunt filmele care corespund cel mai mult profilului tip de film canois. "Lungime excesiva", "subiect mare", "imagine monumentala", "planuri lungi in care camera avanseaza cu incetineala unui rulou compresor, pentru a ne introduce in locul dramei".

Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif