View Single Post
Old 08 Mar 2019, 10:52   #8
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by bremen1980:
Nu e pe felia mea, nici Godard de la care la fel numar doar 4-5 filme care mi-au placut cat de cat . Il prefer la orice ora pe Truffaut celor doi .

Nu ma avant prea tare nici dupa Philippe Garrel , barem el nu-mi scoate ochii cu ideologia marxisto-maoista precum productiile lui Godard.

Eh, unde-s vremurile cand imi ziceai pe forum sa-mi cresc copilul in frica de Godard
Daca zici ca ti-au placut 4-5 filme de la el, e mai mult decat suficient. You've done your part
Daca ma gandesc, cred ca numar pe degetele de la o mana regizorii de la care mi-au placut asa multe filme. Culmea, desi marxismul ma agaseaza si pe mine, nu l-am distins in filmele lui (ma refer la cele din anii '60, alea imi plac, cele recente sunt unwatchable aproape toate). Nu e propagandistic si e diluat intr-o mare de calitati ale filmului in sine.

Originally Posted by bremen1980:
Wendy & Lucy - m-a deprimat filmul asta mai mult decat nu stiu cate filme cenusii ale noului val romanesc . Mi-au placut de la R K ''Old Joy'' si ''Certain Women''

Bune si alea 2, intr-adevar.

Pt ca tot ai zis de faimosul NVR ... Trebuie sa-mi cer scuze cu intarziere ca nu ti-am raspuns la recomandarea de pe PM, mi-a fost rusine sa zic ca nu mi-a placut. Mi s-a parut undeva intre o lucrare de licenta UNATC (a unui viitor selectionat la Cannes, ce-i drept ) si un film din noul val romanesc. Problema mea cu NVR-ul e ca oricum filmele alea (nu toate ce-i drept) se intampla in jurul meu in viata reala, e redundant sa le mai vad si in ... filme. Si mai grav e ca nu-mi dau seama daca glumesc sau nu cand zic asta. Oricum problema nu-i a mea ci a nevere-ului, deci sa si-o rezolve si sa nu mai influenteze si occidentul sa ne dea filme pe care le traim pe coaja noastra cand vin toate neamurile la ziua lu bunica.

A propos de recomandari, chiar daca n-am inceput prea bine, daca intalnesti vreun film / carte / etc care te-a impresionat in mod deosebit, te rog zi-mi si mie. Pe unele le voi sti deja, unele nu-mi vor placea, dar daca macar una va fi o descoperire faina, a meritat. Chiar daca Krisha nu m-a impresionat, m-a impresionat entuziasmul tau fata de el. Cred ca de la fiica mea am invatat, subconstient, sa apreciez la un om e capacitatea de a se entuziasma.

Bineinteles, nici o obligatie cu recomandarile, doar cand / daca vrei / ai timp / etc.


Originally Posted by bremen1980:
W. G. Sebald - Austerlitz ??? Am citit-o in urma cu 3-4 ani . Nu mai stiu daca mi-a placut sau nu .

Da, e genul ala de carte pe care o citesti greu si ale carei detalii le uiti usor. Dar a avut un impact puternic asupra mea.
__________________
https://twitter.com/Chambordro
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif