View Single Post
Old 08 May 2012, 23:23   #6
icegirl
Novice
 
icegirl
 
Join Date: May 2012
Posts: 3
Eu nu inteleg deloc de ce tot insista lumea sa compare The Avengers cu The Dark Knight, avand in vedere ca fiecare face parte dintr-o categorie cu totul si cu totul diferita. The Dark Knight NU este un film cu supereroi!!! Nu inteleg de ce nimeni nu vede acest lucru!!! The Dark Knight bate spre un thriller psihologic. Tonul filmelor este complet diferit... si pur si simplu nu ai cum sa le compari. Bineinteles ca TDK are 10 pe scara mea valorica(+ Nolan este unul dintre regizorii mei preferati din toate timpurile), insa la fel si The Avengers, din motive complet diferite.

Acum, sa revenim la The Avengers -un film cu supereroi facut dupa metoda clasica - si la motivele pentru care mi-a intampinat toate asteptarile.

Joss Whedon a fost regizorul perfect pentru acest film deoarece pune laolalta o multitudine de caractere diferite si reuseste sa le faca relevante intr-un mod credibil. Fiecare personaj este indrodus si dezvoltat perfect( in masura in care fiecare a fost introdus si in filmul propriu), fiind conturat extrem de bine si avand motive intemeiate pentru actiunile sale.

Inainte sa vad filmul eram putin ingrijorata de modul in care povestea fiecarui personaj se va lega intr-un tot unitar, insa acest lucru nu a fost o problema. Pana si Black Widow si Hawkeye au propriul sub-plot ce reuseste sa adauge o dimensiune aparte personajelor. Fiecare erou are momentul sau de glorie, iar cand sunt pusi laolalta pur si simplu ies scantei.

Nu o sa descriu fiecare scena, insa o sa mentionez momentele superbe in care Thor ajunge pe Pamant -confruntarea dintre el si Loki, dintre Thor/Cpt. America/Iron Man -, momentele de tensiune dintre Tony Stark - Captain America si relatia dintre Tony Stark si Bruce Banner. Toate acestea sunt regizate perfect, iar dialogul inteligent eleveaza chimia dintre personaje. Loki este extrem de amenintator, iar modul in care este conturat de Tony Stark(diva, in cautarea de atentie) mi s-a parut genial.

Actul al treilea, in care actiunea este in punctul sau culminant, este pur si simplu exploziv. Si nu ma refer la exploziv in genul Michael Bay unde nu stii cine naiba se bate cu cine, ci la momente epice in care, pe langa efectele speciale impresionante, poti urmari fiecare erou in parte si modul in care colaboreaza unul cu celalalt. Script-ul este bine inchegat, dialogul fiind inteligent si amuzant - desi nu stiu cata lumea a sesizat glumita cu Point Break . Sunt de acord totusi cu Kriss_Kringle: soundtrack-ul putea fi mult mai bun.

Si nu in ultimul rand, cast-ul filmului este spot on: Robert Downey Jr. este genial ca Tony Stark, Chris Hemsworth este perfect ca Thor, Mark Ruffalo este cel mai bun Bruce Banner - aducand un plus de umanitate personajului -, iar Tom Hiddleston interpreteaza un infiorator Loki.

All in all, The Avengers nu este doar un blockbuster al verii, ci din punctul meu de vedere este cel mai bun film cu supereroi facut vreodata. Este exact ce trebuia sa fie Transformers daca nu ar fi fost ruinat de Michael Bay.

Da, sunt o mare fana a acestui gen de filme si am adorat benzile desenate de cand ma stiu (am citit absolut tot), insa pot judeca un film complet obiectiv (de ex. pot sa argumentez cat de slab a fost Green Lantern, sa urasc trilogia Transformers -desi era unul dintre cele mai asteptate filme pentru mine, avand in vedere ca am crescut cu animatia - etc. ).

Nu vreau sa intru in polemica, insa comentariile de genul @iii si @rifa mi se par extrem de copilaresti .
icegirl is offline   Reply With Quote sendpm.gif