View Single Post
Old 08 May 2012, 20:01   #4
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Intai a redefinit Nolan filmele cu supereroi aducand o doza de realism alaturi de reinventarea lui Batman care practic a facut orice film de genul asta sa piara in comparatie.
Acum dupa ce-am vazut Avengers pot sa zic cu mana pe inima ca Whedon a reusit sa faca cel mai bun film cu supereroi in forma sa pura,traditionala.

Se vede de la o posta ca omul e pasionat si are respect pentru subiect,drept dovada fiind scenariul excelent pe care l-a scris alaturi de Zak Penn,reusind aproape imposibila sarcina de a nu ignora nici unul din personaje,fiecare primind minute in egala masura.
Pe langa asta,mi-a placut faptul ca totul este tongue in cheek si ca nu se ia in totalitate in serios.
Actorii au fost dedicati si s-au descurcat mai mult decat onorabil dar dintre toti,rock star-ul filmului este Mark Ruffalo/Hulk.Este fara discutie cea mai buna versiune a lui Banner/Hulk si ca om si ca monstru(CGI),in mare parte datorita lui Whedon care a reusit sa aduca pe ecran exact ceea ce inseamna Hulk.

L-am vazut in 3D pentru ca a fost singura optiune si chiar daca a fost ok,cine are optiunea de a-l vedea in 2D ar trebui s-o faca pentru ca nu aveti nimic de pierdut prin adaugarea 3D-ului.
Singurele probleme pentru mine au fost coloana sonora si imaginea.
Chiar daca mi s-a parut potrivita in Captain America,aici coloana sonora realizata de Silvestri m-a dezamagit pentru ca a fost cheesy iar desi nu ma pricep la camere pot sa zic ca un look mai cinematic i s-ar fi potrivit mai bine filmului,dar astea sunt lucruri minore.

Liviu pomenea ca nu exista character development,e adevarat dar nici nu era nevoie de asa ceva.Character development-ul s-a facut mai mult sau mai putin in filmele fiecaruia iar aici ajungandu-se la un mash 'em up de proportii epice.

Am asteptat filmul asta de mai bine de 5 ani si acum ca a aparut pot sa zic ca Whedon a reusit sa ma faca sa ma simt ca un copil din nou aducand pe ecran supereroii cu care am crescut intr-o asemenea maniera si asta e probabil cel mai mare merit al sau.E unul din cele bune blockbustere pe care le-am vazut vreodata la cinema si e cel mai bun film de la Marvel daca ne referim pur si simplu la actiune.

Nota 9/10

P:S:
@iiii: Filmul nu se ia prea in serios asa ca nu vad de ce ai face-o si tu.Faptul ca te-ai legat de final ma face sa cred ca n-ai inteles de fapt esenta.
Cand te duci la un film cu supereroi esti perfect constient ca binele invinge,dar te duci ca sa vezi maniera in care binele invinge.

@rifa: Sute de hibe?Exagerezi de dragul de a o face.As vrea niste exemple daca nu te superi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 08 May 2012 at 22:00.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif