View Single Post
Old 07 May 2012, 01:07   #1
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Razbunatorii - The Avengers



Well... Avengers tocmai se apropie sa incheie cea mai buna premiera de weekend din toate timpurile pentru boxoffice-ul american, de peste 200 de milioane de dolari care se adauga la alea 450 de milioane pe care le luase deja din strainatate. Ce-i drept, mi-ar fi placut ca boxoffice-ul sa nu fie ingrasat de vanzarile de la 3D, just cause I hate 3D, dar chiar si asa. Un film cu peste un miliard de dolari boxoffice (ceea ce sigur se va intampla) nu se putea intampla unui baiat mai simtit decat Joss Whedon.

Referitor la film in sine. Atitudinea, tonul si scenele de actiune au fost dupa parerea mea perfecte. Atitudinea pentru ca materialul a fost abordat intr-un fel onest si simpatic, pentru a face fanii adevarati fericiti. Si pentru ca fanilor adevarati le plac numai chestiile de calitate, asta inseamna ca toata lumea (fani si non fani) s-au putut simti bine la filmul asta.

Tonul pentru ca aveam de-a face cu un film 100% blockbuster de vara, care imbina umorul cu actiunea, nu prea sunt scene "dark" sa le zicem, desi Loki are cateva tentative de a te baga in sperieti (nu-i iese intotdeauna, mai ales discursurile rasuflate din prima parte a filmului).

Despre scenele de actiune ce sa zic... mi-a placut ca am inceput cu ditamai cataclismul, am mai avut batai "interne" pe ici pe colo inainte ca echipa sa fie formata, dar finalul a fost cel mai bine realizat nu doar atat ca am avut de-a face cu an alien invasion in centrul new York-ului cat pentru ca s-a vazut atat de fain diversitatea si utilitatea personajelor.

Captain America, Black Widow si Hawkeye au ramas pe teren sa ajute oamenii si sa se ocupe de crowd control in esenta, in vreme ce aia mari si tari (Iron Man, Hulk si Thor) s-au ocupat in mod activ de matrasirea extraterestrilor.

Merita mentionat ca adevaratul breakout star al filmului este Hulk. La cate indoieli au avut oamenii despre matahala aia, pana la urma el a avut cele mai bune scene. Culmea este ca totata lumea s-a plans ca vai, s-a schimbat actorul pentru Hulk mai des decat isi schimba unii baieti sosetele. Dar ce-l face pe Hulk asta atat de tare, nu este actorul care l-a interpretat pe Banner (care a facut o treaba buna la urma urmei) ci faptul ca Hulk in sine a avut o personalitate.

Singura mea problema adevarata cu filmul este ca avem in mijlocul sau o perioada mare de timp in care nu se intampla nimic decat ca Loki ii tine pe toti la sedinta de terapie in grup, cand era foarte usor sa se gaseasca Tesseractul ala sau cum mama ma-sii se scrie.

Cam asta am avut de spus... One more thing.

__________________
Tis better to be brief then tedious.

Last edited by Lady_Skar : 07 May 2012 at 01:09.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif