View Single Post
Old 10 Jan 2013, 15:28   #32
Optimvs
Senior
 
Optimvs
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 139
Nice try, cum se spune. Dar daca faceai diferenta stiai ca psihiatrul face o facultate (medicina) dupa care mai face si inca vreo 5 ani specializare in psihiatrie.
Psihologul face facultatea de psihologie dupa care, in exercitiul functiunii ca sa zic asa, isi asculta pacientul si ii da niste sfaturi. Dupa care, daca nu merge, il trimite la psihiatru

Fobiile sociale de genul celor descrise de omulrosu indica destul de clar faptul ca situatia a depasit stadiul in care mai putea fi rezolvata prin consiliere psihologica. Una este sa ai un usor disconfort in a raspunde la telefon (dar totusi sa raspunzi) si alta e sa-ti fie FRICA sa raspunzi la telefon.

Parerea mea este ca o vizita la psihiatru n-ar avea ce sa-i strice, am cunoscut oameni care fusesera transformati in epave de fobii de genul asta si care au fost adusi pe linia de plutire in cateva zile de un medicament absolut benign (pilule antistres pe baza de sunatoare). Pare aproape comic, daca nu vedeam cu ochii mei nu credeam.

Daca ala ii prescrie mai stiu eu ce medicamentatie cu substante fistichii n-are decat sa arunce reteta la gunoi daca n-are chef sa faca o incercare.
Optimvs is offline   Reply With Quote sendpm.gif