View Single Post
Old 16 Oct 2011, 17:06   #3896
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by aniela07:
Imaginile (pe care altii mi le-au descris ca fiind spectaculoase) mi s-au parut "cliseistice"

M-ar interesa sa explici putin ideea asta Si de ce nu scrii despre film la topicul sau?

Eu am vazut Arirang ieri (tot in cadrul retrospectivei, presupun ca acolo ai vazut si tu ToL). Mi s-a parut o aberatie. Poate e o farsa si atunci Kim Ki-duk era plictisit, dar din pacate filmul pare pe bune...si atunci e doar trist si penibil. Cred ca-i o metoda de terapie psihologica pentru sine in care spune toate aberatiile posibile de-i veneau prin mintea lui clar deplasata (ceea ce era un lucru bun in filmele sale adevarate). E de departe cea mai mare dezamagire si e de la unul din regizorii mei preferati, iar mai trist decat atat e faptul ca nu-l vad facand filme (bune) prea curand, asta daca o va mai face vreodata. Era o spectatoare, probabil eleva/studenta, care la sfarsitul filmului, vorbind cu o prietena cunoscatoare a lui Kim, spune ca i-a placut intrebarile filosofice puse in discutie... sau undeva pe acolo. M-am abtinut sa nu izbucnesc in ras. Singura parte buna a filmului au fost unele momente comice. E cumva paradoxal avand in vedere starea de depresie in care Kim pare sa se afle, de asta n-am exlus total ideea ca ar fi o farsa.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif