Thread: Amour
View Single Post
Old 27 Dec 2012, 21:59   #28
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Poate te lamureste chiar Haneke despre viziunea lui cinematografica, printr-un pasaj despre Funny Games:

<<<Filmul a functionat asa cum mi-am dorit in provocarea lui, infuriind de-a binelea un anume numar de spectatori. Dar de fapt acesti spectatori ar fi trebuit sa fie furiosi pe ei insisi. Mereu am crezut ca cei care au urmarit acest film in intregime au meritat-o, pentru ca nu-i obliga nimeni sa ramana in sala. Scopul meu era acela de a arata spectatorilor ce este cu adevarat violenta si cum pot deveni complicii tortioinarilor, amintind in mai multe randuri ca e ceea ce urmaresc nu e decat un film. Cei care au facut scandal dupa ce au vazut filmul ma fac sa rad. Dupa prima palma au asistat la acte din ce in ce mai violente fara sa se poticneasca, desi in orice moment ar fi putut sa se ridice si sa plece. Dar au ramas lipiti de scaunul lor pentru ca cinemaul are o asemenea putere de manipulare ca, in ciuda tuturor acelor lucruri dezagreabile pe care i-am facut sa le indure, au vrut totusi sa cunoasca sfarsitul. ... Publicul pe care voiam sa=l ating nu prea a venit. Pentru acesta motiv am facut un remake american la Hollywood, cu vedete, dar acelasi fenomen s-a reprodus. Aceasta m-a frustrat putin, deoarece cred ca cel mai putin evoluat dintre consumatorii de film ar fi inteles demersul meu. Dar, evident, atata timp cat nu exista incercare de intelegere, acesta nu potea functiona. >>>


Cum ziceam, tipul face experimente psihologice, ar trebui ca spectatorul sa fie platit la intrare.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 27 Dec 2012 at 22:01.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif