View Single Post
Old 06 Sep 2010, 10:25   #712
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Dar de ce presupui ca omul nu si-a pus intrebarea? Poate a gasit si raspunsul pentru ea. Inteleg ca-ti vine greu ca pentru intrebarea ta cineva sa vina cu un alt raspuns decat cel pe care-l ai tu, dar cateodata trebuie sa acceptam ca realitatea e diferita pentru fiecare. Cine spune ca realitatea ta e corecta si a lui nu e?

Si daca tu raspunzi acum la unele intrebari de stiinta asa cum raspundeau oamenii inainte, cum ca Pamantul e plat sau ca Soarele se invarte in jurul Pamantului, poate ar trebui sa gandesti mai profund la multe "de ce?"-uri. Si inainte se mergea dupa "intelepciunea" poporului sau se raspundea la intrebari complexe simplu, prin Dumnezeu, in schimb unii au dus acele "de ce?"-uri mai departe de argumentele astea si astfel am ajuns foarte departe ca specie. Si mai avem un drum lung inainte, iar ala o sa-l parcurgem tot prin multe "de ce"-uri al caror raspuns e mult mai complex decat un simplu "ca asa l-a facut Dumnzeu" sau "ca asa vrea Domnul". Daca tot avem o minte atat de complexa, hai sa o folosim pentru explicarea lucrurilor din lumea asta pe care inca nu le putem intelege. Puteti sa spuneti ca astfel il cunoasteti mai bine pe Dumnezeu si ii cunoasteti mai bine creatia, orice numai sa nu va opriti inainte de a incepe...

nu l-am folosit niciodata pe Dumnezeu ca pretext pentru a raspunde la niste intrebari... incerc sa gandesc logic, sa pun lucrurile cap la cap. din pacate sau din fericire, nu sunt om de stiinta ca sa imi permit sa imi dau cu parerea... mai departe de acest forum, nu cred ca voi merge vreodata... da, am scris o gramada de eseuri, despre Dumnezeu, despre ce cred eu, despre lumea asta... dar raman in sertar si nu am de gand sa le scot de acolo. asa ca... pune tu o intrebare "de ce?" sa vedem unde se ajunge...

@Snowman... am pus un link cu cateva mesaje in urma... cauta-l...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif