View Single Post
Old 30 Jun 2013, 01:40   #6
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nu cred ca pot scrie prea mult acum despre film. Sint inca sub impresia lui si e destul de dureros.

Am incercat sa-l vad acum citiva ani, dar mai conteaza si cu cine te uiti la un film, daca te nimeresti linga cineva care-ti baga strimbe (poate asa a fost si la tine Twinsen ) nu prea ai sanse sa vezi filmul asta la adevarata lui valoare. De data asta am rezistat la represalii si m-am uitat singura. Lasind povestea in afara, mie mi s-a parut o poezie in imagini filmul. In afara de imaginile din casa/case, tot ce e filmat in oras, la statiune, e ca un tablou, ca un haiku. O simpla imagine spune mai mult decit orice naratiune. Furnalul aparut de citeva ori, citeva blocuri ponosite si una din preferatele mele, siluetele celor doi batrini in departare, linga ocean. Filmul e sentimentalist dar deloc melodramatic. Nu incearca sa-ti stoarca nici o lacrima inutila. Eu recunosc ca mi-a scapat una, ar fi fost mai multe, dar am reusit sa-mi revin la timp. Imaginea batrinului, in zorii zilei, dupa moartea sotiei, cind spune ca a fost un rasarit frumos m-a lovit in moalele capului si nu m-am mai putut abtine. Batrinul interpreteaza fenomenal si scorpia aia de fata la fel. Dupa primele scene in care mi-am dat seama ce fel de caracter vrea sa portretizeze Shiro, deja mi se ridica tensiunea in momentul in care incepea sa vorbeasca.

Povestea mi se pare cit se poate de universala, dar felul in care o spune Ozu, nu melancolic, ci cu demnitate, e cu atit mai sensibila. Nu vreau sa intru in amanunte acum, dar mi-am amintit de un strabunic si un bunic la apusul vietii, nu erau aceleasi evenimente si eu oricum eram copil, 10-12 ani, dar din cind in cind ii remarcam in zbenguielile mele, si desi atunci nu am inteles mai nimic, acum ii vad asa cum l-am vazut pe batrinul din film, tacuti, retragindu-se din peisaj atunci cind nu vroiau sa deranjeze pe nimeni in jurul lor, gesturile, la fel de lente, parca incercau sa traiasca viata la ralanti pe ultima suta de metri si mai ales tacerea, stateau pe un scaun si taceau ore in sir.

Twinsen, iti recomand sa revezi filmul. Poate in 5-10 ani o sa-l vezi cu alti ochi.

4 stele (cit se poate de pline)

Daca exista cereri pentru prelungirea perioadei scrieti aici inainte de expirarea termenului, eventual daca stiti nota e si mai bine, sa ramina doar comentariul de scris in urmatoarele 2-3 zile.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif