View Single Post
Old 29 Apr 2012, 16:05   #5
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Jesus of Montreal, in ciuda straduintelor regizorului, mi se pare prea transparent in paralelismul dintre povestea lui Iisus, careia actorii din film incearca sa ii dea o noua forma, si transformarile din viata "reala" a actorilor (distrugerea echipamentului video la auditia actritei dupa cum Iisus i-a alungat pe comercianti din fata templului, transformarea unei actrite apetisante din reclamele de parfumuri in Maria Magdalena, sacrificiul suprem de la sfarsit cu realizarea promisiunii de o noua viata etc.). Ideile mi s-au parut cam prea evidente, desi filmul a avut si momente ironice reusite (mi-a placut scena cand vin politistii si-l dau jos pe Iisus -actorul- de pe cruce ca sa-l duca la sectie).
4/10

Desi The Tree of Wooden Clogs nu a fost suficient de revolutionar in ideile sale pe cat mi-ar fi placut mie sa vad, nu m-am plictisit timp de mai bine de 3 ore cat a durat. Are o perspectiva senina asupra unei vieti nedrepte, dar in care oamenii stiu sa descopere si parti bune. Desi tendinta mea e mai mult sa solidarizez cu rebelii ridicati de politie in orasul in care ajung tinerii insuratei la sfarsitul filmului, povestea familiilor care traiau la un loc, luand totul cu naturalete, cu incredere ca lucrurile se rezolva pana la urma, ca atat timp cat muncesc se va gasi o solutie pentru toate, nu m-a plictisit pentru ca are un ritm firesc si apar unele detalii aparte (bunicul care are o teorie proprie despre cultivatul rosiilor, cei doi tineri casatoriti care se duc in luna de miere la... o manastire de maici )
8/10

Vot: Ermanno Olmi

Last edited by aniela07 : 29 Apr 2012 at 16:10.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif