View Single Post
Old 28 Apr 2012, 09:25   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
The Tree of Wooden Clogs
Sunt de acord cu marcus ca e un film cam prea lung. L-am vazut mai demult, nu imi amintesc foarte bine toate detaliile, dar nu cred ca voi avea rabdare sa il revad prea curand. Doua lucruri mi-au placut la filmului lui Olmi: jocul actorilor evident non-profesionisti (cei mai multi fermieri adevarati din Lombardia, care sunt inca legati de stilul de viata al stramosilor lor, despre care este vorba in film) si modul in care diferitele povesti erau imbinate, avand in vedere ca toate personajele sunt reunite intr-un decor comun, excelent pus in valoare de realizator - casa in care locuiesc vreo 4-5 familii, lucrand pentru acelasi "boier". Nu cred ca este neaparat un film de Palme d'Or, dar da - 7/10...


Jesus of Montreal
Aici fac opinie separata, totusi. Am om oarecare predispozitie pentru filme despre Isus with a twist si "Jesus of Montreal" e unul dintre cele mai bune exemple (alaturi de "JC Superstar", evident). Filmul lui Denys Arcand este mai mult un film despre integritate artistica si cenzura, decat sa spuna ceva despre religie. In acest context, totusi, reconstituirea Drumului Crucii pus in scena de tanarul actor (excelent interpretat de Lothaire Bluteau) este highlight-ul acestui film. Dupa acest moment, care pare sa vina prea devreme, Arcand pune in scena foarte dibace modul in care diferite forte (presiunea media, angoasa "producatorilor", gelozia din cadrul bransei etc.) actioneaza asupra lui Daniel, distrugandu-i creatia (cu care acesta a ajuns sa se identifice)


Vot: de data aceasta, Arcand (nu stiu daca o sa aiba acelasi succes in fata lui Truffaut si Ozu)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif