View Single Post
Old 20 Jul 2014, 12:07   #10
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by alali:
filme de acest gen sunt destule, ca sa nu spun prea multe. Incepand de la Lilith pana asa cum spuneam (prea)mult premiatul Minte sclipitoare. (...)
Per total un film de vazut, un 7,54.

Originally Posted by alali:
Filmul are de toate. Dialoguri EX-TRA-OR-DI-NA-RE! Actiune DE-MEN-TI-A-LA! Scenariu SEN-ZA-TIO-NAL! Totul este acolo unde trebuie sa fie.
Un 8,07 din partea mea. UN FILM EXTRAORDINAR DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE!
That's a bighalf a point.

Si acum ce ai vrea? Sa nu recunosc ca mi-a placut mai mult The Hunting Party ca Lilith sau ca Mintea Sclipitoare? Asta e! E chestie de gusturi. Si celelalte nu au fost de neglijat. Mintii Sclipitoare chiar ii acord un loc destul de special in topul meu, dar asta pe mine m-a prins mai tare.
Dupa cum vezi, nu am luat piatra si am aruncat asa, dintr-un capriciu, ca nu e pe gustul meu. Am recunoscut si ca acele filme au valoarea lor. Ca nu le-am trait, ce sa fac? Fiecare simte ce simte; nu putem schimba asta. Cine stie? Poate si starea in care ma aflam la vizionarea lor, poate anumite prejudecati, poate timpul cand le-am vazut, sau poate asa sunt eu. Nu sunt atat de romantic si melancolic incat sa am in primele 20 de filme preferate Titanicul, Mintea Sclipitoare si Cinderella Man. Sorry!
In schimb pe primele 3 locuri detasat sunt: Il Postino, The Age of Innocence si Snow Walker.

Ps. Nu stiu daca e asa un defect. Ca oricine, gasesc placere in anumite genuri de filme in special. E ca si cu muzica. Daca iti place House, Havey Metal sau Clasica, nu poti sa spui ca restul sunt porcarii. Poti spune daca le gasesti ok sau daca nu iti plac sub nicio forma. Asta nu inseamna ca nu merita. Nu sunt pe un anumit gust. Mie nu-mi plac majoritatea poeziilor lui Eminescu, insa, a fost unul dintre titanii literaturii universale. Poate cel mai mare! Sigur daca era din alta tara acum Shakespeare era... umbrit. Teatrul lui Eminescu este COLOSAL!
Gusturi si atat!

Last edited by alali : 20 Jul 2014 at 12:15.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif