View Single Post
Old 28 Jul 2015, 06:40   #12
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 552
Pt. rvn:
In treaba cu somnul si cu bucataria doar glumeam, dar nu inainte de a avea asigurarea dvs ca va place sa glumiti. Stiu, ca tot omul, destui oameni prea seriosi cand nu trebuie.
Nu lucrez de noapte, ca la noi nu prea mai sunt locuri de munca la seral!
Si nu cunosc deloc personajul de care spuneti, dar mi se pare de ras ideea sa-ti faci alt cont. Astia sunt labili virtual.
Inteleg, in viata, dar si aici, unde scrii din spatele unui pseudonim, sa simti nevoia a inca unui acoperis ca sa-ti feresti pseudonimul? Asta e de acum de poveste! Nu sunt destul de barbati/barbate sa scrie din spatele pseudonimului? De obicei cu asta vor sa arate ca sunt mai multi de aceeasi parere! Copilarii!

Ne bucura prezenta domniilor lor, Liviu- si robertsandu.
Tin sa precizez ca pe mine nu ma deranjeaza tratarea in general, cum am vazut ca pe altii ii deranjeaza, prin alte locuri. E bonus.
Ca la orice alt subiect, aduce mai multe clarificari, asa ca pot fi si filme cu, si care inseamna manipulare. Eu o sa scriu de tot felul, bineinteles in modul meu particular. De aceea chiar incep cu unul ce inseamna manipulare, desi pe altul vroiam sa-l spun initial.
Imi place ca s-a creat o diversitate de aspecte, fiecare a venit cu o latura diferita a temei.
Nu cred ca trebuie sa le mai comentez, Lucrurile sunt expuse foarte clar, cel putin pentru mine. Cine mai vrea alte relatii e liber sa reciteasca mesajele sau sa intrebe!
Iar un alt aspect important referitor la discutie, care se desprinde si din ce s-a discutat, aspect de care tinem cont, e ca oricum, oricine e liber sa vada ce filme doreste, conform cu cata cerneala a baut fiecare.

Daca vorbesti de manipulare inevitabil spui si "handle with care", ca asa am citit eu pe diverse cutii.
Cand ma refer la filme cu manipulare sa nu credeti ca ma refer neaparat la manipularea politica, o pierdere de timp. E ca si cum ai cauta fanul in carul cu ac.
Manipularea se gaseste oriunde, de la economie (unii o numesc publicitate, altii reclama) si pana in familie, sa zicem.
Orice copil stie ca parintii il iubesc si profita, determinandu-i sa-i satisfaca anumite dorinte sau o femeie insarcinata care gaseste un papagal ca sa-l ia de sot, tot "reclama" e. asa e viata! Asa e si in filme!
Filmul pe care mi l-am amintit, in sfarsit, si care face parte din categorie, se numeste, pare-mi-se, "golden eyes", cu P. Brosnan, agentu', film pe care l-am vazut la cinema si care nu e nimic altceva decat o reclama la Z3.
A fost el tare Z3, dar noi nu l-am cumparat, nu ne-am lasat manipulati!
S-a facut mare valva, atunci, cu aceasta masina, si pe drept cuvant. E cocheta, decapotabila, etc, incat, la acea data, serioasa firma germana a anuntat ca timp de un an, datorita cererilor imense din America, nu se va vinde niciun autoturism in Europa.
Nici nu s-au stins din urechi acordurile melodiei din film, cantate de T. Turner (filmul a avut premiera la noi destul de repede dupa cea oficiala), ca in cateva zile, plimbandu-ma pe strada in orasul de rezidenta, am vazut o astfel de masina intr-o parcare, pe care am admirat-o, dand cateva ture in jurul ei. Era o bijuterie.
Asta, da, saracul (proprietarul masinii), asta s-a lasat manipulat!
Deci, ... va veti aminti, ca a fost odata Iris!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif