Thread: Poezia
View Single Post
Old 11 Nov 2019, 12:36   #540
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 635
**Fii blândă şi bună, fii bună şi blândă!
Prea multele-mi gânduri sătule de pândă,
Sătule de frică, sătule de moarte,
Nu par, nici în parte, de grijă să-şi poarte,
La marginea zilei, la marginea verii,
Când toată iubirea se-ncrede căderii
În somnul cel veşnic al nopţii de toamnă...
Fii blândă şi bună, pierduta mea doamnă**,Ieri noiembrie 2019 10 ar fi împlinit 74 de ani, un crez poetic bine definit/*Urăsc această-nşiruire/Urăsc un drum trasat prea drept/Urăsc intrarea-n nemurire/Urăsc ieşirea din Concept/Urăsc o viaţă de pomană/Şi-o moarte scoasă la mezat/Desăvîrşirea inumană/Şi iadul prea umanizat**,fiul basarabeanului Grigore Țărnea și al Mariei Țărnea (Isărescu),s-a născut în Șirineasa,10 noiembrie 1945, județul Vâlcea;în acte trecut Ghiorghe,supranumit Poetul iubirii,George Țărnea,Premiul de excelenţă toată activitatea literară,Societatea Academică Titu Maiorescu,2002*Urăsc febrila căutare/De aur pur, prin bălării/Credinţa pusă pe cîntare/Şi vidul de sub pălării/Urăsc poemele nescrise/Sau cele scrise inutil/Parola porţilor deschise/Şi prăjitura cu trotil/Urăsc prostia miruită/Şi-nţelepciunea fără har/O utopie năruită/Şi înfrăţirea de pahar*,a fost căsătorit cu Marta Nora Țărnea,au impreuna patru copii-Alexandra (1966), Andrei Bogdan (1972), Marta Maria Georgia (1974) și Ioana Anca Bianca (1984),a murit la 2 mai 2003,Bucuresti, la numai 57 de ani,avea a scrie *Descoperit de tot in faţa vieţii/Mă-ndemn să dau cu sâc la-ncurcături/Cum se pricep s-o facă doar poeţii/Din tunurile lor cu crăpături/Şi cumpăr câte-un vis, la preţul pieţii/Şi mă răzbun frumos pe secături*
***
Poem olograf George Tărnea/**Viaţa fiecăruia dintre noi nu este decat o mai scurtă sau o mai lungă Trecere: de la o zi la alta, de la un an la altul, de la o varstă la alta.Din loc în loc împodobim această Trecere cu nume de Sărbători, unele doar ale noastre, altele ale tuturor.Măcar atunci, csnd peste sufletele noastre trece în zbor cîte o Pasăre nemuritoare, să încercăm să fim mai buni unii cu alţii,mai apropiaţi unii de alţii, mai fericiţi, mai bucuroşi, mai omenoşi împreună.Măcar atunci, cand peste amintirile noastre se-aşterne roua unui Timp Nou, să ne gîndim că doar Iubirea ne poate face Trecerea mai uşoară, mai frumoasă, mai adevărată şi, de ce nu, mai înaripată**/in Volumul „Cu privire la Iubire”,descoperit postum de fiul său Andrei,publicat într-o formulă grafică realizată de Maia Manolescu/-sursa RFI România: Actualitate,9 noiembrie 2015
***
George Tărnea -("Raport despre starea iubirii")-
*Eu n-am trădat iubirea niciodată/Chiar dac-am fost prea mult risipitor/Şi-am îndrăznit prin firea mea ciudată/Să cred că-i pot rămâne şi dator/Eu n-am ascuns iubirea sub lăcate/Nici n-am urât-o dacă mi-a fugit/Să-mpartă fericirea din păcate/Cu cineva de ea mai îndrăgit/Eu n-am ţinut iubirea-nlăţuită/Şi glume n-am făcut pe seama ei/Când s-a-ntâmplat să fie hărţuită/Sau chiar să aibă prea puţin temei/Eu n-am schimbat iubirea nici pe lauri/Nici pe mărimi vremelnice şi reci/Ca să-mi tocmesc o mie de balauri/Pentru blestemul somnului de veci**
***
(**Mi-e frica de-ntuneric şi de frig
Şi nu mai vreau să ştiu pân la sfârşit
Cine-a iubit frumos, cine-a greşit
Cine-a făcut spre noapte primul pas
Cine-a plecat din joc, cine-a rămas
Cine şi-a smuls pereţii rând pe rând
Cine s-a-ntors mereu cu ziua-n gând
Cine a pierdut şi cine a câştigat
De toate înlănţuit sau dezlegat
Cine-a crezut mai mult în celălalt**)
***
**(Din câte cuvinte am clădit,fără îndoială multe au pricinuit şi rău,multe sunt izvorâte dintr-un sol mincinos,dar ceea ce îmi asum cu toată puterea este jertfa pe care n-am părăsit-o niciodată şi voi rămâne în spaţiul poeziei atâta vreme cât ştiu că jertfa mi se cere şi sunt în stare să mi-o asum)**,George Tărnea in revista Orizonturi Culturale.


https://www.ziarulmetropolis.ro/un-v...-10-noiembrie/

https://www.youtube.com/watch?v=zm2h...ghi70hHtt7QGXw
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif