View Single Post
Old 06 Jun 2019, 20:45   #228
victor_homescu
Guru
 
victor_homescu
 
Join Date: Dec 2016
Posts: 635
Sir Yehudi Menuhin (22 aprilie 1916-12 martie 1999),primeste titlul de lord decernat de regina Elisabeta a II-a a Marii Britanii.violinist şi dirijor fabulos,o carieră longevivă,peste 70 de ani,de la varsta de 11 ani,1927 elevul lui George Enescu,,în memorii*Calatorie neterminata (Unfinished Journey)*,1980,**Enescu va fi una dintre marile descoperiri ale secolului al XXI-lea.Prima dată l-am auzit pe George Enescu la San Francisco,pe când eram doar un mic copil;nu l-am întîlnit atunci,dar am fost profund impresionat.Era atît de romantic,o figură impunătoare,și a cântat dumnezeiește în închipuirea mea.Enescu a fost cel care mi-a aprins imaginaţia,deschizându-mi o perspectivă în tumultul şi măreţia lui Bach.Enescu va rămâne pentru mine absolutul prin care eu îi judec pe alţii.Ceea ce am primit de la el,prin exemplu,nu prin cuvinte,a fost aptitudinea de a transforma nota într-un mesaj vital,de a da formă,înţeles frazei,de a da viaţă muzicii.Enescu m-a purtat pe piscurile concepţiei sale despre muzică.De ani buni îmi răsună în urechi vocea sa.Câteodată îl auzeam rostind cuvinte,dar de cele mai multe ori vorbirea lui era muzică;Chiar şi cele mai simple indicaţii căpătau greutate şi valoare, subliniind o dată în plus sensibilitatea,bogăţia muzicalităţii sale şi amintindu-mi de fiecare dată câtă dreptate am avut de a mă încrede în el,cât de norocos am fost să-l am drept călăuză.Azi,influenţa lui directă asupra mea este înrădăcinată în însăşi concepţia pe care o am asupra lucrurilor.Stiu că tot ceea ce fac poartă pecetea sa.Nici o carte nu poate surprinde cu fidelitate un om de o asemenea maretie si noblete,insufletit mereu de un geniu creator,fie ca vorbea,preda,canta la vioara ori la pian si mai cu seama atunci cand compunea.**
***
Un om cu o minte enciclopedica,o minte care nu uita niciodata nimic din ce a citit,auzit ori a vazut,un om in stare sa-si aminteasca instantaneu si sa interpreteze in modul cel mai incandescent cu putinta orice lucrare de la Bach si Wagner pana la Bartok,un om plin de umor si un filozof cu o gandire profunda,o minte ingemanata cu inima cea mai generoasa si lipsita de egoism,Enescu ramane pentru mine cea mai extraordinara fiinta omeneasca,cel mai mare muzician si cea mai puternica influenta exercitata vreodata asupra mea.
***
*Enescu făcea muzică.Am realizat că putea scoate la lumină,așa cum au darul dirijorii buni ,că putea scoate totul dintr-o orchestră,cu dragoste și dăruire cîntînd doar împreună;era suficient să se afle în fața orchestrei,avînd întreaga muzică în minte.Toate orchestrele îl adorau,a fost iubit de Philadelphia Orchestra,orchestrele britanice îl îndrăgeau,era de-a dreptul extraordinar.
***
*Aseară în cadrul concertului dat de Orchestra Filarmonică de Stat „George Enescu“,dirijată de George Georgescu a avut loc şi cel mai însemnat eveniment al festivalului.După ce marele violonist american Yehudi Menuhin a interpretat,cu acea trăire nobilă şi profundă care-i este caracteristică,Concertul de Brahms,pe estrada Ateneului a apărut şi David Oistrah.Cei doi mari violonişti ai lumii s-au întâlnit la Bucureşti şi,pentru a cinsti memoria lui George Enescu,au cântat împreună Dublul concert pentru două viori şi orchestră de Johann Sebastian Bach,pe care fiecare dintre ei l-a executat în trecut alături de genialul muzician român.A fost un eveniment de semnificaţii impresionante şi toţi cei prezenţi în sala Ateneului au simţit că trăiesc clipe aproape unice.Este cutremurător să asculţi această capodoperă a literaturii violonistice universale tălmăcită cu asemenea înţeleaptă şi generoasă artă.Dar desfătarea estetică este sporită de simbolul acestui act,care dovedeşte că adevăraţii artişti se dăruiesc,aşa cum spunea Enescu,„nu pentru a învinge,ci pentru a sluji“.David Oistrah şi Yehudi Menuhin au slujit arta unul alături de celălalt in acest eveniment artistic,de însemnătate mondială,care va purta pretutindeni faima primului Concurs şi Festival Internaţional George Enescu.*/Ada Brumaru(Emisiunea „Cronica Festivalului“,19 septembrie 1958,Arhiva SRR, „Emisiuni muzicale 1958“)
***
Yehudi Menuhin,in memoria celui ce i-a fost dascal,maestru si prieten „pentru mine,Enescu va rămâne întotdeauna una dintre minunile lumii”.



https://www.youtube.com/watch?v=Dagrn_9V4jE
victor_homescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif