View Single Post
Old 16 Jun 2018, 18:32   #10
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by simpleminds:
Ca si ganditor nu-mi permit sa-mi expun ideile din teama ca Rodin ma va transforma in stana de piatra.Desi nu mi-l insusesc, primul cuvant din ideea lui Klute e pertinent tinand cont de faptul ca a devenit sport national pe Facebook si in piete.
Chiar as dori sa expun o idee dar astazi e una cam trista.

Consider că un gînditor adevărat știe când să tacă și când să-și afirme propriile concepții. Din fericire, au trecut vremurile când intelectualii erau perescutați și nu puteau/nu aveau voie să gândească în public
Aici ai toată libertatea! Curaj! Te vei simți mai bine.

Originally Posted by simpleminds:
Asta noapte grindina mi-a distrus ciresele negre.Cine a castigat si cine a pierdut ? Albul sau negrul ?

Precum zicea K, există 2 fețe arhicunoscute, dar mai există și mijlocul. Zona gri, zona neutră.
Totuși, chiar trebuie să vorbim de câștiguri aici? Este un joc între tine și natură ? Între tine și starea naturală a mersului firesc al naturii ? De nu s-ar exprima prin anotimpuri, natura nu ar putea fi sănătoasă și fertilă pentru cireșele tale. Pe termen scurt, am putea spune că ai suferit o pagubă (să sperăm că minoră). Pe termen lung este un fapt viabil, în sensul că pământul din zona respectivă și-a primit "combustibilul", deși s-a întâmplat prin calea distrugerii, nu prin cea dorită de tine. Tot ce trebuie să faci este să regăsești frumusețea-n jurul tău pentru a avea chemarea de a mai trăi încă un an.
Na, poți să nu iei seamă la tot ce aberez eu.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif