View Single Post
Old 26 Mar 2018, 21:46   #157
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
În comunicare există 3 etape: criptarea (codarea, codificarea mesajului), transmiterea și decriptarea.
În fiecare dintre cele 3 etape există riscul contaminării, alterării, mesajului. Dar în special la decriptare, deoarece receptorul nu folosește, din diverse motive, același cod de criptare/decriptare.
Așa că nu știu dacă e o ironie când spui: „Nu, nu am citit nimic de pe acest topic”.
Nici când spui: „Abia in iulie ma voi apuca sa studiez temeinic cinematografia romaneasca” nu o pot lua chiar de bună. Adică până acum ce ai făcut? Văd că ești „guru” pe Forum!

Mirodoni, in loc sa imi raspunzi la intrebare, ma iei cu teoria comunicarii din clasa a V-a ?
Si nu, nu e o ironie. E pe bune. Am intrat pe forum si am vazut o postare noua. Titlul mi-a sarit in ochi, drept pentru care am simtit nevoia sa scriu cele scrise. Desi, pentru a sustine la un nivel mai inalt aceasta discutie, trebuie sa o fac, acest lucru se va intampla abia in iulie, cand sunt disponibila 3 saptamani exclusiv cinematografiei romanesti. Adica, 3 saptamani voi acoperi aproximativ 300 de filme romanesti. Va fi greu, dar mi-am facut "antrenamentul" vara trecuta. Dovada aici.
Se intampla sa fac asta deoarece am ajuns intr-o etapa a maturizarii mele cinematografice in care pot s-o fac. Te rog sa nu confunzi acest proiect al meu cu ceea ce face in mod normal un cinefil; de asemenea, te rog sa nu imi atribui notiunea de "guru" acordata de forum cu semnificatia lui initiala, cea din DEX. Nu inseamna ca stiu tot, sau am vazut tot de pe lumea asta.

Mungiu...Ho, ho, ho! Bine face! Iti dai seama cum ar fi fost o editie de Gopo, daca ar fi avut in palmaresul sau, la categoria de cel mai bun film, 5-8 filme de genul: 4,3,2 + Aferim + Marti, dupa Craciun + Comoara + Moartea domnului Lazarescu + Dupa Dealuri + Pozitia copilului ?
Abia atunci, Gopo ar fi fost "Oscarul romanesc"! Sa am sperante ca premiile Gopo vor ajunge de nivelul Cannes-ului, vreodata ? Hmm...

Toate cele bune! O primavara frumoasa!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif