View Single Post
Old 25 Mar 2018, 16:13   #155
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:
Nu credeam că trebuie să definim „filmul românesc”! Înseamnă să definim și „românesc”!

De ce nu ? Este posibil ca fiecare sa avem o parere proprie despre ce inseamna romanescul asta. De aceea discutam. Sa stiu ce inseamna pentru altii, nu doar ceea ce este pentru mine.

Originally Posted by mirodoni:
Ți-am văzut lista cu subiecte. Te duce gândul prea departe. E ușor a spune să faci un film după „Luceafărul”.

N-am zis ca este usor. Doar mi-am exprimat acolo ce vreau sa vad. Atata tot.

Originally Posted by mirodoni:
Am vrut să te întreb de data trecută: ai văzut interviul scenaristului care și-a publiat scenariile în volum și nu l-a luat în seamă niciun cineast? Se pare că nu. Despre ce discutăm? De ce să scrii un scenariu despre Alexandru Ioan Cuza, când nimeni nu ți-l citește? Să schimbăm mentalitatea? Care mentalitate? Cum? Am scris în materialul meu, Ada Solomon declară public faptul că nu citește scenarii. Și nici Mungiu, nici Tudor Giurgiu, nici cel mai neînsemnat regizor. Nimeni nu citește scenariile altora. Cum să le schimbi „mentalitatea”?
Trebuie schimbată Legea Cinematografiei. Te-ai implicat în treaba asta?

Nu, nu am vazut interviul. Un link, te rog ?
Uite o mentalitate! "Nimeni nu citeste scenarii, nici macar pe ale altora!" Iata un punct de plecare: sa citeasca scenarii! Cum vrei un subiect bun fara munca de documentare ?
Tin minte ca am depus semnatura la o petitie pentru a se schimba Legea... Nu stiu daca a avut vreun efect. Mai multe n-am ce sa fac.

Originally Posted by mirodoni:
La punctul 10 spui: „Filmele sa fie facute din pasiune”! Glumești? N-ai citit cu atenție materialul meu! Face filme cine are diplomă de făcut filme. Nu se cere nicăieri pasiune, talent, abnegație, prostii d-astea!

Nu, nu am citit nimic de pe acest topic. Doar am raspuns la titlu.

P.S.: Abia in iulie ma voi apuca sa studiez temeinic cinematografia romaneasca. Voi spune atunci mai multe, daca voi avea concluzii.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif