View Single Post
Old 24 Mar 2018, 17:53   #153
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Of, de unde sa incep?

Deci, inainte de a diseca si mai mult subiectul cinematografiei romanesti, te-as ruga sa imi explici ca unui mucos, ce inseamna "filmul romanesc" ? Un film facut de un cineast roman are eticheta asta ? Sau inseamna mai mult: relateaza o poveste cu specific romanesc, are numai actori romani, este facut pe plaiurile Romaniei... sau toate acestea. Este important ca toti sa intelegem ce naiba este filmul romanesc si cum ajungem la autenticitatea lui (vezi punctul 4 din mesajul anterior)

Iata interesul spectatorului Cretzulynne aici. - partea cu filmele romanesti.

Indrumarea a fost, mai mult sau mai putin, adresata conceptului de calitate; daca esti un om pretentios, automat faci filme bune! Restul e tacere.

Ultima propozitie... hmm, mai greu, dar nu imposibil. Doar ca trebuie schimbate mentalitatea si modul de a face lucrurile. Oricum ai da-o, tot de la oameni vin toate problemele si tot la ei trebuie sa te duci!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif