Thread: Ştiinţa
View Single Post
Old 27 Sep 2017, 19:09   #6
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by White1:
Nu e nevoie de bibliografie si note de subsol, ştiu ca Cretzulynne a zis altceva dar nu suntem la şcoala, putem fi mai relaxaţi.

Aoleu.
Toata aceasta fraza este dureroasa. Cum ai putut gandi si spune astfel ?
Bibliografia ( din greaca: biblion - carte, graphein - a scrie) indică sursele din literatura de specialitate sau lista cărților cu titlurile ordonate alfabetic din care s-a inspirat articolul sau lucrarea respectivă.) este importanta, nu pentru a arata ca nu furi intelectual, ci pentru a cita sursa si a oferi posibilitatea cititorului de a intelege si a se informa corect, daca doreste sa aprofundeze, in legatura cu subiectul respectiv.
Nu mai zic ca daca nu faci asta, refuzi dreptul fundamental la informatie.
De exemplu, daca as scrie aceasta fraza astfel, ai intelege ceva ? Te-ai gandi "Energia in timp?!".
Nu ai vrea mai mult optiunea B ?
A. "Vom putea într-un viitor să transformăm energia în timp și viceversa?”
B. "Vom putea într-un viitor să transformăm energia în timp și viceversa?”

Si am mai observat aceasta predilectie a voastra de a invoca scuza “nu mai suntem la scoala”, “nu mai suntem scolari” afirmand, de fapt, ca toate notiunile invatate in acest spatiu se aplica si sunt valabile doar in acesta si nu si in afara lui.
Am inteles importanta acestei notiuni datorita numeroaselor proiecte scrise de-a lungul timpului si a unei intamplari nasoale: o prietena s-a documentat foarte mult in legatura cu o tema si a ajuns intr-o fundatura din cauza unui articol plagiat si fals. Desigur ca toata munca s-a dus pe apa sambetei, iar proiectul a fost abandonat.

Relaxare ?
Nu ia mai mult de 5 secunde pentru a copy-paste un link. Daca o faci de mai multe ori, poate deveni ceva firesc. O a doua natura ca si mancatul sau spalatul pe dinti.
E chiar asa de greu sa mai scrieti cateva randuri amarate ?
In concluzie, aici nu este vorba nici de mine, nici de mediul scolar, ci de respectul pentru informatii, pentru autori si de propagarea corecta a ideilor.
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif