View Single Post
Old 25 Sep 2017, 16:16   #14
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 272
Originally Posted by Twinsen:
Frate, dar nu inteleg de ce il priveati ca pe Mesia. E clar ca in peisajul corupt de la noi din tara, era si el unul care tragea niste sfori si unii il periau din interes. Plus tinerete, naivitate, va facea din cuvinte.

Dar chiar si asa, voi nu erati in stare sa puneti singuri mana pe niste carti de specialitate? Nu aveati deja macar o baza a culturii cinematografice? Cum sa stai sa astepti sa iti explice altul mura in gura cum sa faci filme? Imi pare rau, dar daca asa statea situatia, avea dreptate sa va spuna ca n-aveti ce cauta in lumea filmului. Acolo nu e loc de mediocritate, nici macar sa fii bunicel. In toate domeniile artistice, fie ca vorbim de muzica, pictura, cinema etc, trebuie sa fii al naibii de bun ca sa ai curajul sa-ti faci o profesie din asta. Si chiar si asa nimeni nu iti garanteaza reusita. Un contabil mediocru tot o sa poata sa calculeze TVA-ul, dar un cineast mediocru e nimic, moare de foame pe buna dreptate.

Si eu priveam inainte lucrurile precum le privesti tu acum Twinsen. Aduceam idei care nu aveau nicio legatura cu subiectul discutat, in context, doar de dragul de o face. Tu, sa inteleg, aduci aceste idei dintr-o frustrare (eu stiu de unde inceputa) pentru care nu am sa te critic pentru ca si eu am frustrarile mele care isi au origini cu multa inapoiate momentului in care am inceput sa deschid si eu ochii, sa vad lumea (iar eu am cam inceput sa vad lumea pe la 21 de ani). Deci, nu am sa te judec pentru aceasta frustrare a ta. Voi incerca sa te corectez de fiecare data simplu, fara sa ma enervez, fara sa te enervez. Cred ca e cel mai bun tratament pe care ti-l pot acorda.
Cu o specificatie: Cinemagia draga, avand in vedere ca iti sunt amic de foarte mult timp, iti propun, daca ai vreun alt moderator prin preajma care sa-i ia locul lui Twinsen, iti sugerez s-o faci. E doar o parere. Nu de alta dar inteleg daptul ca moderatorul trebuie sa starneasca discutii, sa ii faca pe ce de pe forum sa scrie etc dar Twinsen a ales una din cele mai gresite metode. E clara metoda lui aici, nu trebuie s-o subliniez.

Twinsen (in felul meu mai idiotic de a privi lucrurile, am sa incerc sa iti fac pe plac si sa te corectez:
Nu il privesc ca pe un mesia pe Mihnea. El e orice altceva numai mesia nu e
Ne facea din cuvinte, pe noi astia tineri cat si pe toti cei de pe forum plus cei de colabora cu. Asa cum si tu incerci sa ma faci din cuvinte.
Sunt deacord cu tine ca nu e loc de mediocritate. Si cu toate istea, mediocritatea exista. Ce ne facem Twinsen? M? Mediocritatea asta exista si in parlament si in cinema dar si... pe forumuri. Dificil. Orisicum, cu frustrari nu scapam de nimic.

Daca vii cu o propunere decenta cu privire la modul in care putem scapa de mediocritate, promit sa-mi schimb tonul fata de tine si sa respect tot ce zici!
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif