Thread: Seriale TV
View Single Post
Old 09 May 2017, 21:58   #866
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
victor, noi doi ce-am mai ramas aici. Eu am inceput sa vad seriale pe piine, cum s-ar zice. Nu mai am rabdare de filme si nici timp, de fapt. Un film cere o anumita stare de spirit, 2-3 ore linistite, un pahar cu vin sau un ceai fierbinte. Eu abia ma string de pe drumuri la 10 noaptea si cu singura energie ramasa ma uit la 40-50 de minute de light entertainment. Bine, ca nu-i tot timpul light, de pilda Goliath n-a fost light deloc, dar e vorba ca mai mult de o ora, max o ora si jumate nu mai pot sta in fata televizorului.

Vroiam sa recomand, cui gaseste si e dornic de asa ceva; unul dintre cele mai ingenioase seriale vazute de mine, comedie, pe deasupra, adica super greu de realizat, cu dialoguri savuroase mitraliate ca nu ai timp sa le prinzi din zbor: Pushing daisies. Da, nu e pentru toata lumea, posibil sa nu va placa, daca nu va place umorul negru, satira combinate cu floricele si culori pastelate, dar tocmai asta e farmecul serialului. Din pacate l-au ingropat de tinar, dupa numai 2 sezoane - cred ca o sa le scriu, nici nu stiu unde, oricum daca Arrested development vi s-a parut bun, Pushing daisies e undeva intr-un norisor albastru fata de el, diferite, dar oarecum asemanatoare, din cauza asta l-am adus in discutie. Si pentru ca am o presimtire ca acest serial nu a ajuns la publicul care trebuie, atunci cind a rulat el, din cauza asta nici nu a avut succesul pe care l-ar fi meritat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif