Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 15 Mar 2017, 22:35   #2050
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mda, nu-i de mirare ca nu il recunosteam daca e vorba de paste. Si clar, m-ai nimerit mai bine cu friptura si muraturile.

Mancarea e foarte importanta pentru mine si imi place sa incerc lucruri diverse. Am incercat si paste, dar nu m-au prins. Si la fel ca in cazul filmelor, prefer asiaticii, desi nu prea am ocazia pe cat as vrea. Cele mai bune mese din viata mea au fost la chinezi si la sushi. Cu sushi e poveste lunga, e la fel ca la audiofili, cauti mereu perfectiunea si cand crezi ca te-ai apropiat de ea, deja nu iti mai ajunge si vrei mai mult. Dar am mancat atata sushi prost in Romania incat cred ca incep sa depasesc faza asta. Ar trebui sa ajung in Japonia ca sa se reaprinda pasiunea ca la inceput. Restaurante chinezesti insa sunt unele chiar foarte ok pe la noi, uite un exemplu de ce poti gasi in Bucuresti. La mine in oras erau 3 restaurante chinezesti: unul excelent, unul mediocru si unul prost. Doua dintre ele s-au inchis si a ramas, desigur, cel prost.

Dar ca sa revenim pe plaiuri mai europene, cele mai bune muraturi le-am mancat la unguri. Nu stiu care e secretul, dar erau exact cat trebuie si de picante si de acide si cu o profunzime a gustului pe care n-am mai intalnit-o nicaieri. Plus ca faceau muraturi din orice, la fel ca si palinca. E interesant sa incerci si alceva decat clasicii castraveciori si gogosari. Parca vad in poza ta si un morcov si o rosie, sunt tot murate?
  Reply With Quote sendpm.gif