Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 07 Feb 2016, 21:39   #2037
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ma bucur, draga mea, ca ti-ai luat "revansa". ai fost smechera si n-ai mai suflat un cuvintel despre umplutura, numind-o destul de elegant, "ingrediente". dar, nu-i bai! sunt convinsa ca in oala aceea cu iz de Romania, sarmalele au avut exact ceea ce-ti doreai si-al tau copil, nu stie ce a ratat....
imi place si chestia aceea cu oua, dar nu stiu daca as putea manca trei dintr-o data, desi stiu ca unii pot manca omlete gigantice la o singura masa..
eu am gatit pui cu sos de mustar, miere si tarhon. am invelit carnea in folie si s-a gatit perfect.
126.JPG
145.JPG
dar cu ceea ce voiam de fapt sa ma laud era desertul. cel de saptamana aceasta, o prajitura simpla si delicioasa. blat crocant din albus cu nuca coapta in cuptor, peste care am intins ciocolata topita, crema de vanilie si frisca.
150.JPG
acum doua saptamani, cand eram in febra scormonitului in congelator, am reusit sa fac o tarta cu visine puse asta vara la pastrat. mi-am cumparat pana si dispozitiv pentru scos samburii pentru asta si cand am scos prajitura din cuptor, mi-am spus ca a fost prea ieftin la 5 lei...
041.JPG
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif