Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 16 Jan 2016, 20:42   #2035
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
rvn, am copt si apoi am si calit dovleceii si vinetele; pentru ca mi s-au parut prea uscate dupa ce le-am scos din cuptor. Daca le-as fi lasat sa se inmoaie cu sare inainte probabil era ok, asa fac vinetele la cuptor cind fac salata de vinete si atunci ies bune. Carnea o calesc impreuna cu ceapa si apoi adaug sosul de rosii. Nu, nu pun nimic crud in cuptor, cred ca ar iesi ceva inotind in lichid daca as face asa.
acum sunt convinsa ca a iesit delicios. ai procedat foarte bine. daca nu coceai legumele (eu le soztez in tigaie cu foarte putin ulei, doar cat se inmoaie putin), vinetele si-ar fi lasat toata zeama amara, iar dovleceii s-ar fi intarit, iar carnea, obligatoriu trebuia calita cu ceapa. in sosul de rosii puteai adauga o lingura de otet balsamic si condimentele, dar cred ca nu ti-ar fi fost pe plac.
fac si sos pesto verde, cu busuioc, nuci sau migdale, ulei de masline, suc de lamaie si usturoi, dar atunci cand este sezonul ardeiului rosu imi place sa pun si ardei copt in el, ii da un gust deosebit.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif