Thread: North Korea
View Single Post
Old 12 Jan 2016, 10:41   #7
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by rvn:
cred ca singurii care au simtit oprimare, au fost aceia care s-au opus: taranii dupa ce fusesera deposedati de pamanturi prin cooperativizare,intelectualii, dupa ce li se anulase libertatea de exprimare. oamenii obisnuiti simteau oprimarea prin lipsa acuta de bunuri de larg consum si prin indoctrinare, dar vezi, aceste doua mari pacate ale comunismului sub regimul lui Ceausescu, au venit dupa ce romanii cunoscusera o fata mai blanda a lui, aceea care fusese intoarsa in anii 70 spre occident
Da, romanii cunoscusera si o alta viata. Unul din lucrurile dramatice din punct de vedere a indoctrinarii e ca regimul comunist din NK conduce deja cu o mana de fier de aproape 60 de ani. Practic marea majoritate a populatiei nu a trait niciodata in alt regim asa ca nu poate sa faca comparatie.
Quote:
eu astept sugestii. sunt deschisa pentru vizionarea unor documentare, astept sa pui ceva poze pe-aici, banuiesc ca ai o colectie, daca tot te-a fascinat subiectul...orice crezi tu ca este interesant de stiut si de vazut, pentru a ne captiva interesul.
Documentarele sunt in general propaganda pentru o parte sau cealalta, sau proiecte comerciale facute de oameni care nu inteleg mai nimic. Din ce am vazut, cele mai relevante as zice ca sunt documentarele lui Daniel Gordon. Daca te intereseaza mai mult aspectul politic atunci incepe cu Crossing the Line, iar daca te intereseaza aspectul social atunci A State of Mind.

Cartile sufera de acelasi bias propagandistic sau comercial, dar aici lucrurile stau ceva mai bine, am reusit sa gasesc o analiza foarte lucida a regimului din NK de la aparitie si pana in ziua de azi: http://www.amazon.com/The-Real-North.../dp/0199964297 Se gaseste si pe "surse".

Last edited by Twinsen : 12 Jan 2016 at 10:43.
  Reply With Quote sendpm.gif