Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 07 Jan 2016, 20:30   #2026
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
in ultima vreme, nu v-am mai rasfatat (incitat) privirile cu "operele" culinare care rasar in oalele mele, fiindca nu am simtit un entuziasm necesar pentru a le poza, pe de-o parte, iar pe de alta parte, m-am plafonat, am ramas fixata pe anumite feluri de mancare de care eram sigura ca-mi reusesc, nemaigasind timp, imbold,motivare, toate la un loc, pentru experiente culinare noi. sincera sa fiu, lucrul acesta nu-i unul bun. bucataria imi da niste senzatii placute, imi place ca loc de relaxare, in ciuda efortului fizic pe care trebuie sa-l faci, inainte si dupa prepararea unui fel de mancare, oricat de simplu ar fi el...
ma enerveaza sloganul care se tot repeta zilnic la TV: "pentru o viata sanatoasa, consumati in fiecare zi, fructe si legume". nu ma deranjeaza mesajul transmis, pentru ca legumele si fructele ar trebui sa fie o parte importanta a alimentatiei noastre, dar in perioada asta a anului, mi se pare nepotrivit sa indemni la asa ceva, cand exista deja o psihoza in legatura cu otravurile pe care le contin legumele si fructele proaspete, care provin aproape exclusiv din import. m-a cuprins lehamitea si am apelat la conservele productie proprie, dar, din pacate, cu ele, nu prea pot experimenta, pot doar, sa-mi potolesc nostalgia dupa vara, regasita cumva si-n gustul legumelor din borcan. asadar, umila mea demonstratie culinara, va fi o amarata de fasole,pregatita in doua variante, ambele, bune de sa te lingi pe degete. nu este prima data cand pun poze cu fasole, dar acum am fost entuziasmata, ca dupa nu stiu cat timp, am gasit sa cumpar fasole uscata care sa nu ramana gloante in urma fierberii, fie ca ea provenea din China, Egipt, sau mama naibii stie din ce alta tara.
022.JPG
034.JPG
043.JPG
048.JPG
059.JPG

Last edited by rvn : 07 Jan 2016 at 20:39.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif