Thread: Arta gătitului
View Single Post
Old 18 Aug 2015, 21:18   #2021
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
multumesc pentru sugestie, dar nu prea m-ai nimerit. in primul rand, modestia-mi specifica, ma obliga sa recunosc faptul ca sunt o novice in prepararea deserturilor, mai precis, "aproape o catastrofa". imi ies foarte putine retete, fiindca nu am experimentat indeajuns, nu am avut inclinatie spre ramura aceasta a artei culinare. dar stiu cu siguranta sa fac un chec, cea mai simpla si rapida prajitura, dupa parerea mea.
acuma, despre opera mulatrei: impresionanta, vizual! si-atat. nu m-ar tenta sa gust din ea, nu stiu, probabil atata rosu imprima un aspect prea...artificial. am vazut mai demult o tipa la tv (intamplator era tot negresa), care prepara un tort multietajat, format din blaturi la fel de rosii, acoperite cu un strat gros si alb de fondant, decorat cu inimioare rosii. la final, arata juvenil si-atat. nimic din ce am vazut in timpul pregatirii nu m-ar fi imbiat sa-l gust. nu stiu daca ai vazut-o vreodata pe Fionna, englezoaica de la Casa deliciilor dulci. prepara niste blaturi extraordinare pentru torturi. am urmarit-o de mai multe ori si o invidiez pentru dexteritate, aparatura din dotare si ingredientele de care are parte ca faca asemenea bunatati. din pacate, are acelasi obicei care mie imi displace profund: acopera blaturile cu acelasi strat gros de fondant si apoi decoreaza cu tot felul de fundite, snurulete, stelute, bombonele cip si alte prostioare artificiale, pe care, babele noastre le gasesc numai bune de pus pe coliva.
intamplator, acum cateva seri, am ramas si eu masca, vazandu-l pe Raymond Blanc, preparand ceva cu adevarat rafinat, ceva care sa-ti ademeneasca simturile:
https://youtu.be/bqULwaeZpJo
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif