View Single Post
Old 01 Jul 2015, 21:55   #144
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by alali:
Ps. RVN - my friend! { } Sper ca atunci cand ai spus ca personajele care au jucat in filmele romanesti de comedie gen BD sunt "actori cu talent", ai facut-o in spirit de gluma nu? Adica sper ca asa a fost....
totul este discutabil....
sper ca nu contesti talentul de comediant al lui Caragiu, nu? cel mic si viril amintea de un film exceptional "Actorul si salbaticii". l-ai vazut? nu cred ca cineva care a vazut filmul, n-a "gustat" umorul din replicile schimbate intre Toma Caragiu si Marin Moraru, vazandu-i pe ecran in acest tandem. la fel, ecranizarile dupa Caragiale cu marele Birlic. si mai sunt ai altii, buni de dat ca exemple. consider ca atunci cand un actor iti induce starea emotionala in care se afla si personajul caruia ii da viata pe ecran, el are talent, fiindca asta tine strict de capacitatea lui personala de a interpreta, de a transmite celui care priveste si "primeste' de la el. problema umorului din filmul romanesc, din punctul meu de vedere, se rezuma la faptul ca multi, foarte multi ani, a fost un fel de prelungire a umorului din teatrul de revista si....atat.apoi, hazul de necaz, cu mare succes la public, a tronat fara concurenta in epoca interdictiilor si cred ca romanii, inca nu s-au vindecat de popularitatea bascaliei din programul "brigazilor artistice", fiindca, altfel, nu ar mai avea cautare pe sticla ecranului, "supravietuitori" gen Voua sau altii ca ei, care nu mai stiu cum naiba se mai cheama la ora asta....
filmul romanesc de comedie, nu a dus deloc lipsa de actori talentati, ci lipsa de personaje pe care, acesti actori, sa le interpreteze cu adevaratul lor talent.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif