View Single Post
Old 21 Apr 2015, 12:12   #97
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by mirodoni:
Concluzia este că filmul românesc nu se adresează spectatorului. Dar nu în sensul că nu este „film pentru public”, ci în sensul că nu este credibil, nu este convingător, subiectul nu prezintă interes.
..........
Concluzia mea, acceptată doar parțial, era că scenariștii independenți nu au acces la evaluare. Prima, și nu singura dintre cauze.

.........
Ai spus de cel puțin 3 ori că această discuție despre filmul românesc nu are sens.
Chiar nu are, dacă nu am reușit, așa cum am sperat, să implicăm oameni din sistem.


1. Mercutio a pomenit despre filmele de gen. N-avem. Sau avem unul singur - dramă. E o mare problemă. Cred că e principalul motiv pentru care nu merg spectatorii la filmele româneşti. În discuţia noastră iniţială, scăpasem din vedere acest aspect. Din perspectiva spectatorului, filmul românesc nu există. Ca spectator, dacă vreau comedie, thriller, policier, s.f., romantic, acţiune (şi ce-o mai fi) am o singură opţiune - filmul american. Desigur, e mai uşor şi mai ieftin să scoţi o dramă cu 5-6 personaje! Pentru spectator nu există "Film", la modul abstract. El nu se duce să vadă un "film" american, orice film, doar pentru că e american, ci pentru că e "de acţiune" sau s.f. sau thriller sau.... Din păcate, pentru spectator alăturarea cuvintelor "film" şi "românesc" indică, automat, şi genul. Că filmul e bine făcut sau prost făcut nu mai are nicio importanţă. Probabil, ar merge şi la comedie, şi la policier, şi la alte genuri de film românesc. Dacă ar fi, cât de cât, bune, nu l-ar deranja că sunt româneşti, ba chiar ar fi îngăduitor.

2. Aşa că, scenariul este o problemă secundară, câtă vreme discutăm de lipsa genurilor. Scenariştii independenţi au acces la evaluare. Numai că... scrierea scenariului reprezintă doar 50% din chestiune. Cealaltă jumătate e "plasarea" scenariului. Şi asta nu e uşor nicăieri. Trebuie efort, trebuie insistenţă, persistenţă. "Evaluare" înseamnă fie şi lectura de către un producător sau regizor, până la concursul CNC. Sigur, dacă ar exista agenţi, ar fi mai simplu. Sunt convins că producătorii şi regizorii ar spune că preferă să primească scenarii de la agenţi, pentru că nu ar fi bombardaţi cu toate prostiile. Meseria asta încă nu există, dar probabil ar trebui să se înfiinţeze.

3. E un forum... Se presupune că e un loc pentru discuţii, aşa că discuţia asta are sens.
Eu, bunăoară, discut cu cei interesaţi de subiect. N-am sperat şi nici nu m-a interesat de "oameni din sistem".
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif