View Single Post
Old 18 Apr 2015, 12:02   #83
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
mentionez ca nu fac parte dintre cei care nu se simt nedreptatiti ca nu li s-a ales scenariul sau care are parti-pris-uri si este obligat prin asta sa trimita sageti in "anumite" persoane.
Parerea mea este de simplu spectator, cu limitele si preferintele mele.
Filmul romanesc este slab din punctul meu de vedere, nu mi se adreseaza, cum vad ca nu se adreseaza multor altor persoane care sunt pasionate de fenomenul cinematografic. Probabil ca luata punctual, parerea mea este insignifianta. Dar durerea mare este ca fiecare astfel de parere, majoritar intalnita in randul spectatorilor de cinema, este punctual neluata in seama si astfel se ajunge la un fenomen general. Noi suntem publicul! Nu absolventii si cei cativa membrii-"maestrii" in UNATC. Sau cei putini care si-au facut loc in sistem cum si-au facut. Se stiu ei si posibil sa se si simta... De noi ar trebui sa se tina cont.
Scenariile sunt mizerabile, (majoritatea si la propriu si la figurat, fiind un fel de distinctie a cinemaului romanesc, iar in acceptiunea "artistilor" nostri fiind un fel de certificare efectiva a calitatii unui film).

Ca mai reuseste sa treaca cate o productie de aceste tipare, asta se intampla de 2-3 ani incoace. Dar cazurile sunt atat de rare ca intr-adevar aici poti sa le numeri pe degete. De la o mana degete, n-ai nevoie de amandoua mainile.

Cat priveste comparatia cu Cambodgia sau Iran sau mai stiu eu ce tara fara CNC-uri proprii, eu am facut-o. E adevarat ca nu am vizionat acel film sau altele din sectiunea Une certaine regarde. Dupa cum s-a vazut sper, nici nu l-am comentat sau catalogat in vreun fel. Am enumerat doar tarile cu care concuram. Nivelul pe care il tot proclamam cu orice ocazie.

Ca se vorbea despre bugete cu care ar trebui sa se bata cinemaul romanesc, uitati-va ce s-a realizat cu tot atatia bani ca si Aferim! in Polonia. Sau uitati A Separation, iranian 100% ce s-a putut realiza cu aproximativ 500.000 dolari nu euro. Si exemplele pot continua la nesfarsit: The Secret in Their Eyes, Tsotsi... Apropo Liviu, ti-a placut No Man's Land? Tot in jurul a 2 milioane se invarte.

Last edited by alali : 18 Apr 2015 at 12:11.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif