View Single Post
Old 17 Apr 2015, 18:58   #79
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by djinjis:
2.ca sa scape de viata de zi cu zi, hence entertainment.

S-au facut si filme "actuale", la fel de slabe si la fel de fara succes. Alt aspect ar fi si ca in film, noi nu avem vedete, in adevaratul sens al cuvantului. Selfie e plin de cantareti.

nu este prima data cand am citit (auzit) o asemenea parere. depinde. depinde mult de "calitatea' spectatorului. nu toata lumea vrea sa scape de viata de zi cu zi, din contra, altii vor s-o vada proiectata pe ecran, un fel de terapie prin film. cred ca nu este cazul sa-ti spun ca, in general, rezonam cu ceea ce vedem in imagini, in masura in care regasim acolo,un pic din universul nostru inconjurator. ah, desigur, subiectele universal valabile au fel de "sansa asigurata" de a prinde la cat mai mult public, dar, inca o data, ridic o minge la fileu si pun o intrebare simpla: de ce romanii nu incearca sa afle inainte de a produce filme, ce profil au potentialii spectatori? poate ca filmele cu subiect actual nu au fost la fel de slabe. la fel de fara succes, poate, dar asta se datoreaza in mare parte, faptului ca, publicul carora ele se adreseaza are de unde alege si selecta intr-un spatiu concurential extraordinar de larg. filmul romanesc, oricat de bun si foarte bun ar fi, lasand deoparte carcotelile, nu are cum sa depaseasca ceea ce este evident: handicapul in fata a ceea ce este adus de peste ocean.
cand am afirmat ca gusturile romanilor s-au modelat, am avut in vedere o preferinta spre viata stilata pe care multi au ajuns s-o aiba, nu neaparat sustinuta de bani, ma refer si la (auto)educatie si sunt convinsa ca un astfel de public, nu s-ar da inapoi de la a merge sa vada la cinema un film romanesc, inspirat dintr-o asemenea lume. saracii nu cred c-ar trebui luati in calcul. daca-i ia cineva, cred ca sunt tocmai aceia care cred ca ei nu vor sa-si vada propria viata oglindita in filme. este un rationament excelent, gratie caruia, televizorul face (sau facea) senzatie, cu teleeurobingo sau seriale gen "la bloc".

Last edited by rvn : 17 Apr 2015 at 19:00.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif