View Single Post
Old 14 Apr 2015, 10:44   #72
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
sandu, vii la sfarsit, scoti un cuvant dintr-un context foarte larg si faci o postare.
Nu era vorba de Berlin sau Cannes ca fiind festivaluri obscure. Sa fim seriosi, la aceste festivaluri avem doua mari premii. Unu la Cannes prin 4,3,2 si altul la Berlin prin Pozitia copilului. Acum a venit acest premiu pentru regie pe care l-am impartit cu Polonia.

Discutia era despre cinematografia romaneasca per ansamblu. Despre nivelul ridicat la care credem ca am ajuns. Ca avem 2 sau 3 une certaine regarde la Cannes, care nu e un lucru ... incredibil. E un premiu destul de important pentru debuturi, dar atat. Cand in anii precedenti ai castigatori ca Ungaria, Palestina, Cambogia, Mexic, Iran, Bosnia, Brazilia... lasa-ma sa cred ca in afara unui alt premiu bifat nu arata un mare nivel al cinematografiei romanesti.
Nu poti sa concurezi cu aceste tari si sa spui ca esti pe culmi inalte. Aceste tari, poate cu exceptia Ungariei care are o anume traditie net superioara noua, celelalte au o productie de filme ca si inexistenta. Asta ne e nivelul.

Cele doua premii importante, intamplari. Plus ca 4,3,2, din punctul meu de vedere nu merita. E pararea mea repet! Dar a socat, a oripilat, a creat dezgust si asta a prins. Nu la fel cu Aferim! Cand le arati odata avortoni aruncati, a doua oara tre sa vii cu ceva nou.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif