View Single Post
Old 13 Apr 2015, 09:31   #70
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Alali,
Regizorii consacrați nu „își aleg scenarii proaste sau prea pompoase” , nu aleg nimic, le au pe ale lor, nicio clipă nu-și pun problema să vadă măcar la ce nivel sunt ale celorlalți. Pe lângă faptul că nu-și pot da singuri seama de valoarea scenariilor lor, din subiectivism, nu se pot baza nici pe exigența producătorului, pentru ce acesta este tot el.
Despre marketing, nici pomeneală!
Nu înțeleg de ce pui la îndoială eficiența unei selecții naționale la nivel de scenariu. Adică de ce un „scenariu oricât de bun ar fi el”, nu și-ar putea găsi un regizor și un producător pe măsură?
Eu am mai spus, și se poate vedea cu ochiul liber, avem regizori și producători suficient de buni.
Nu mi se pare absurd să faci în film „o radiografie a întregii societăți”, dacă o faci cu inspirație și talent. Probabil te-au dezamăgit astfel de filme, nu știu care, dar asta pentru că nu au reușit să realizeze ce și-au propus.
Pe de altă parte, tocmai acea selecție națională ar duce la descoperirea de scenarii din toate categoriile: comedie, dramă, frescă socială.

Din păcate, nu am reușit să implicăm persoane responsabile de situația din cinematografia românească, începând cu acei critici de film cărora statul, adică noi, le-a plătit școlarizarea, nenumăratele asociații de promovare a filmului românesc, beneficiare de fonduri din bugetul CNC, persoane din UCIN, UNATC s.a.m.d.
Așa că discuția noastră se oprește aici.

De acum încolo, eu voi avea internet doar pe mobil și voi fi într-o zonă cu semnal slab.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif