View Single Post
Old 11 Apr 2015, 22:12   #9079
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by loud.rocks:
Winter Sleep cred. Daca da, o sa cedez si eu..
pai, da. foarte usor de recunoscut, fiindca nu cred ca mai sunt multi amatori de filme care sa-l fi ratat, mai ales ca Ceylan este un artist desavarsit imaginii. inainte de Winter Sleep am vazut Uzak si dupa, acum o luna si ceva, am vazut Climates pe TVR2. bine, dincolo de tema si cata importanta au personajele in sustinerea filmelor sale, cred ca Ceylan uimeste prin naturaletea si sublimul imaginii cu care incanta spectatorul. Winter Sleep, care debuteaza fantastic sub acelasi semn, cu imaginea aceea ametitoare asupra locului unde se afla hotelul, dupa cateva minute, cand, datorita personajului principal, am avut acces si inauntrul lui, pentru o secunda, am simtit instantaneu, ca ma intorc in timp cu aproape douazeci si cinci de ani. motivul? cele doua imagini de mai jos. sunt convinsa ca foarte putini inteleg despre ce vorbesc, fiindca, foarte putini au fost martorii exodului comercial al romanilor, in Turcia, imediat dupa 1990. nu stiu de ce, dar senzatia naucitoare pe care am avut-o este ca,din recuzita, au facut parte doua obiecte cu posibile origini romanesti, cine poate uita vazele de semicristal care se gaseau in fiecare scoala, in fiecare clasa, pe fiecare catedra si macrameurile care se gaseau la orice targ de arta populara. eu am in lada de zestre, unul identic cu acela care se vede clar, pe perete:
Untitlemm1.jpg
Untitledlll.jpg
p.s. acuma cred ca se poate merge mai departe cu alta poza.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif