View Single Post
Old 06 Apr 2015, 22:44   #65
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Amuzant, dar trista concluzia.
Cat priveste spaniolii, nu e chiar asa. Argentina si Cuba sau Ecuadorul nu sunt piete nici pentru blockbuster-uri, daramite pt cinema european.
Apropo, El niño, film slabut, comparativ cu ce se poate face linistit la studiourile Buftea, a avut peste douazeci de milioane de spectatori numai in Spania. E adevarat ca la o tara mai mult de dubla decat a noastra, a avut de doua ori spectatorii romani din tot anul.

Si da, se tot bate moneda pe lipsa publicului la filmele romanesti pentru ca asta e tema. Nu stiu de ce vi se pare atat de straniu sa scrii intro tema "de ce nu e public" despre public.

Oricum, concluzia ta e inacceptabila pentru un sistem, care are un discurs de genul "lipsa publicului nu-mi trezeste interes". Ei inca se cred ca sunt artisti si ca ce succese au... Si asta se intampla chiar si atunci cand nu erau aceste cateva exit-uri.
Inca mai apar osanale la filmele lui Nicolaescu... Si sa poata ei sa accepte ca "Nu sunt in stare sa le faca bune" cum spune djinjis, e peste puterea lor de intelegere. Ei e artisti neintelesi de catre norodul incult.

La nivel de film, fara suparare, suntem in lupta deschisa cu Bulgaria si Ucraina.
Ungaria, Serbia, Polonia, au fost si vor ramane prea departe de nivelul nostru, nivel mare pentru ei, miiiic de tot pentru noi, chiar daca din tarisoara optica este inversa. Cam asta e locul nostru in Europa, ca cinema per ansamblu. Intre ultimele 4 tari de la coada clasamentului, ultimul loc fiind fara doar si poate adjudecat de Moldova.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif