View Single Post
Old 30 Mar 2015, 07:06   #37
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Costul scenariului este neglijabil, comparat cu valoarea unui film, dar are un rol crucial in succesul lui. Sa te zgarcesti la 2-3-4% si sa refuzi un scenariu bun, e stupid si autodistructiv.

Producatorii de la noi (ma refer la persoane), mi se par mai mult cu numele. In timp ce afara, ei aleg regizorul pentru proiect, controleaza proiectul, iar regizorul este doar o unealta, la noi mi se pare ca doar tin spatele cate unui regizor care isi face rost de scenariu cum il invata 'mnezo = avem multe filme "de autor".

Am intrat mai demult intr-o galerie de arta si am intrebat cine expune acolo. Mi s-a raspuns ca membrii uniunii artistice, absolventii de facultate de arta, etc. Dar nu orice fel de pictor, si in nici un caz nu era urmat vreun criteriu care sa aiba legatura cu valoarea artistica.


CNC-ul pare, dar rolul lui nu este sa sprijine filmul romanesc. Ce face el este sa-i sprijine pe cei din "business"(folosesc cuvantul ironic, pentru ca orice fac ei acolo, dar nu bani) absolventi UNTC, etc. Odata realizat adevarul, comportamentul lor nu mai pare de loc aberant, ilogic, etc.
La CNC nu intri pe usa, ci spargand usa. Ca outsider singura sansa e sa castigi concursuri de scenaristica, sau sa-ti finantezi un scurt metraj si din nou, sa castigi festivaluri, mentiuni, aplauze, urale si bis-uri.

Ce a mers la muzica o sa mearga mult mai greu la film.

Nu am verificat dar am impresia ca multe scenarii finaliste la hbo nu s-au vazut niciodata filme, posibil chiar sub 1%, deci am fost indulgent. Am auzit de "fatza galbena care rade" si am vazut scurtul care reflecta extrem de bine mediocritatea scenariului, pe care l-am citit de asemenea (titlul nu e rau, totusi). Din tot concursul ala, in toti anii astia, nu am auzit sa iasa un "hit".

E si efortul ceva, dar, in cele din urma rezultatul conteaza...

Spor la scris.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw

Last edited by djinjis : 30 Mar 2015 at 11:14.
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif