View Single Post
Old 23 Mar 2015, 08:36   #20
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Guys, cool down!
Sunt sigur că toţi cei care am intervenit în discuţia asta am dori ca spectatorii să meargă la filmele româneşti.

@omul din dulap
"The film for the large audience cannot be poetical." Nu sunt de acord. Un singur exemplu: "Meet Joe Black". A avut spectatori, a scos bani, e poetic. O ficţiune sută la sută, ştim că nu există aşa ceva, dar acceptăm convenţia propusă de autor. Din prima clipă.Ne atrage, ne captivează, ne plac personajele. De fapt, nu sunt simple personaje, sunt eroi. Omul merge la cinema ca să vadă poveşti, să uite de sine, să uite de cotidian, să vadă eroi, să fie mişcat. Dacă filmul românesc îi refuză toate acestea, nu are niciun motiv să meargă la cinema. Oricare dintre filmele premiate enumerate de alali putea să ofere ceva şi spectatorului, fără să fi pierdut din "ARTĂ".

@liviu
Nu moare nimeni de foame din cauza filmelor lui Mungiu, Puiu, Porumboiu şi nu spune nimeni că ei ar fi marele duşman al banului public. Eu unul vorbesc despre sistemul prin care se fac filmele în România, şi acuz acest sistem că este vinovat de faptul că spectatorii nu merg la filmele româneşti. Încă ceva, nu-mi plac comediile imbecile (gen Nea Mărin miliardar) sau alte filme proaste.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif